Bitcoin (BTC) İle Diğer Varlıklar Arasında Neredeyse Hiç İlişki Yok!

İlayda Peker

Son yıllarda, Bitcoin’in fiyatının hisse senetleri gibi diğer finansal varlıklarla ilişkilendirilip ilişkilendirilmediği konusunda tartışmalar yaşanıyor. Fidelity Digital Assets’in yakın tarihli bir raporu ise bu konuyu ele aldı ve konuya bir netlik getirmeye çalıştı. Fidelity’nin Bitcoin Yatırım Tezi: Alternatif Bir Yatırım Olarak Bitcoin’in Rolü başlıklı ropuna göre, Bitcoin’in fiyatı ile ana akım finansal varlıklar arasında bir korelasyon eksikliği bulunuyor. Ayrıca yine aynı rapora göre uzun vadede Bitcoin’de fiyat artışları yaşanacak.

Bitcoin ve Diğer Varlıklar

Raporda yapılan açıklamalara göre, Bitcoin’in Ocak 2015’ten Eylül 2020’ye kadar diğer varlıklarla korelasyonu ortalama 0,11 seviyesinde bulunuyor. Bu da Bitcoin ile diğer varlıkların getirileri arasında neredeyse hiçbir ilişki olmadığını gösteriyor.

Rapor, -1 ile 1 arasındaki bir ölçekte BTC ile diğer varlıklar arasında 0.11 korelasyonun var olduğunu, 1 puanın tam korelasyon anlamına geldiğini ve -1’in sıfır korelasyon anlamına geldiğini açıkladı.

Bunların yanında Bitcoin’in (BTC) son zamanlarda özellikle COVID-19 ile birlikte geleneksel piyasalarla nispeten beraber hareket ettiğine şahit olduk. Örneğin; Mart ayında Bitcoin hisse senetleri ile birlikte büyük bir gerileme yaşadı. Ancak sonrasında BTC2nin çok daha iyi bir toparlanma sergilediğini gördük.

Öte yandan bu kısa vadeli etkilere rağmen Fidelity, “Bitcoin’in COVID-19’un yarattığı sağlıksal ve ekonomik durumdan etkilenmeyen farklı temellere sahip olduğunu” bildirdi.

Bitcoin Tek Bir Şeye Hizmet Etmiyor

Fidelty’nin raporuna göre, Bitcoin ile ilgili güzel şeylerden biri de başarısının tekil bir amaca hizmet etmemesinde yatıyor. Örneğin; Bitcoin, geride bıraktığımız on yıl içinde dolar, altın ve diğer varlıklardan çok daha iyi bir performans gösterdi. Bu dönem içinde de bazı kişilerin Bitcoin’e olan bakış açısı ödeme aracı statüsünden değer deposu statüsüne kaydı.

Bunlara ek olarak raporda Bitcoin’in giderek diğer varlıklarla daha ilişkili hale gelebileceğinden de bahsedildi ve “Bitcoin, yakın zamana kadar geleneksel piyasalara bağlı olmayan genç bir varlık. Ancak kurumsal portföylere entegre olduğu için diğer varlıklarla giderek daha fazla ilişkilendirilebilir hale gelebilir.” ifadeleri kullanıldı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

İspanya’dan Büyük Kripto Adımı

Sonraki Haber

Tahminleri Tutan Analistin Kasım ve 2021 Bitcoin (BTC) Fiyat Beklentileri Ne?

İlgili Haberler