Bitcoin (BTC) Fiyatının Düşüşü Nerede Duracak? İşte Dikkat Çeken Veriler

Metin Alaca

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yaşadığı sert düşüş hız kesmeden devam ediyor. Özellikle 58.000 dolardan başlayan ve hızlı bir şekilde 48.000 dolar seviyesine çekilen BTC, şimdi ise 44.000 dolar altına gerilemesi ile panik yarattı.

Bitcoin Yatırımcıları Düşüş Üstüne Düşüş Yaşadı

Bitcoin yatırımcılarının buna bağlı olarak dip seviyenin nerede olduğunu tahmin edememeleri de paniği daha fazla arttırmakta. Korku ve Açgözlülük Endeksi isimli indikatör, açgözlülüğün neredeyse bittiğine ve korkunun başlamak üzere olduğuna işaret ediyor. Bitcoin şu an için çok sert bir düşüş yaşıyor olsa da oldukça kritik bir indikatör fiyatın dip yapmış olabileceğine dair işaret verdi.

Bitcoin SOPR indikatörü, bu düşüşler ile beraber tamamen sıfırlandı. SOPR indikatörü neredeyse 5 aydan sonra ilk defa sıfır seviyesine geldi. Bu da Bitcoin yatırımcılarının kar satışlarının durdurulduğuna işaret ediyor olabilir. Glassnode, sadece 27 Şubat tarihinde 243 milyon dolarlık kar satışı yaptı.

Grayscale Premiumu Negatife Döndü

Glassnode tarafından aktarılan bilgilere ek olarak Grayscale Bitcoin Trust üzerindeki veriler de dip seviyenin gelmiş olabileceğine işaret ediyor. Kurumsal yatırımcının Bitcoin ve kripto paralara açılan kapısı olarak görülen GBTC, şu an %3 daha düşük seviyeden alınıp satılmakta.

Kurumsal yatırımcılar Grayscale üzerinden Bitcoin alabilmek için GBTC hisselerini satın alıyor. Bu hisselerin değeri ise genellikle yoğun talep sayesinde spot BTC fiyatının bir hayli üstünden alınıp satılmakta. Şimdi ise spot piyasadaki BTC fiyatının %3 altından alınıp satılan GBTC, düşüşün yeterince can yaktığına işaret ediyor olabilir.

Bitcoin İçin Kritik Destek

GBTC fiyatlarının spot piyasadaki fiyatlardan düşük olduğu en son dönemde sırasıyla %100 ve %200 seviyelerinde ralliler yaşanmıştı. Bitcoin’in yine benzer bir ralli yaşayıp yaşamayacağı kesin olarak bilinmese de iki önemli indikatörün benzer sinyal vermesi oldukça önemli olabilir.

Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 43.736 dolardan işlem görüyor ve son 7 günlük bilanço %22 kayıp gösteriyor. BTC’nin toplam piyasa değeri de 815 milyar dolara kadar geriledi. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 1,359 trilyon dolar seviyesine çekildi. Özellikle 44.000 doların güçlü bir destek olduğu biliniyor ve veriler buradan sıçrama yaşanma olasılığının mümkün olduğunu göstermekte.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kurumların Bitcoin (BTC) Yatırımı Yapmasını Bu İki Konu Mu Engelliyor?

Sonraki Haber

Bitcoin’in (BTC) 2013 ve 2017’deki Rallilerinden Öğrenilecekler: Ralli Bitti mi?

İlgili Haberler