Bitcoin 1 Saatte Keskin Düşüş Yaşadı: İşte BTC’deki Düşüşün 3 Sebebi!

İlayda Peker

Bitcoin fiyatı bugün keskin bir düzeltme yaşadı ve 1 saatten daha kısa sürede %2 düştü ve yatırımcıları hazırlıksız yakaladı. Tesadüfen, CME Bitcoin (BTC) vadeli işlemler piyasası yeni bir fark ile açıldı ve 13.100 doları satıcılar için ilgi alanı haline getirdi.

Analistlerin açıklamalarına göre 3 faktör bugün yaşanan ani düzeltmeyi tetikledi: CME farkı, büyük direnç ve aylık hareketli ortalamalar.

CME ve Bitcoin Fiyatı

CME Bitcoin vadeli işlem piyasası hafta sonları ve tatillerde kapanıyor. Bu da BTC’nin o günlerde büyük bir fiyat hareketi görmesi halinde CME’deki fiyat ile güncel fiyat arasında bir fark oluşması anlamına geliyor. Yatırımcıların neden CME vadeli işlem farklarını kapatmak için hareket ettiklerine dair kapsamlı bir teori olmasa da, tarihsel olarak çoğu CME Bitcoin farkı kapatılıyor.

Öte yandan Ekim ayından bu yana Bitcoin güçlü bir yükseliş yaşadı. Genellikle hafta sonu boyunca, piyasa daha az aktif hale geldikçe BTC’nin hacmi düşme eğiliminde bulunuyor. Ancak son birkaç ayda BTC, hacimde bir düşüş olmadan sürekli olarak yukarı doğru hareket ediyor.

Sonuç olarak bu durum arka arkaya dört CME farkının oluşmasına yol açtı. Geçen ay her haftalık mum, Bitcoin için nadir görülen yeni bir CME boşluğuna yol açtı. Bu da BTC‘nin hafta sonları çok hızlı hareket ettiği ve art arda yeni farkların oluştuğu anlamına geliyor.

Yapılan açıklamalara göre bahsi geçen farklar 13.100 dolar, 12.970 dolar, 11.505 dolar ve 11.100 dolar olarak ortaya çıkıyor. Bu alanlar, satıcılar için ilgi seviyeleri olarak düşünülebilir. Tesadüfen 12.970 ile 13.100 dolar aralığı, hareketli ortalamalar açısından da önemli bir alan.

Aylık Hareketli Ortlamalar

Aylık Bitcoin tablosunda, bir sonraki kısa vadeli hareketli ortalamanın 12.203 dolardan 5 günlük hareketli ortalama olduğu ifade ediliyor. Tarih boyunca boğa piyasalarında bile, bir rallinin devamından önce aylık grafikte en az bir kısa vadeli hareketli ortalama olduğu ifade ediliyor.

Bitcoin, Ekim ayının başından bu yana hızla yükseldi ve 11.775 dolardan 13.500 dolara çıktı. Yükseliş trendinin hızı, BTC’nin daha yüksek zaman dilimi çizelgelerinde net destek seviyeleri oluşturamadığı anlamına geliyordu.

Geçtiğimiz iki ayda Bitcoin yükseliş modelini tekrarladı ve ardından kısa bir konsolidasyon dönemi izledi. Günlük grafikte bu, net destek ve direnç seviyeleri oluşturarak ralliyi öncekilere kıyasla sürdürülebilir hale getirdi.

Büyük Direnç Seviyeleri

Bitcoin, Aralık 2017’den bu yana ilk kez 31 Ekim’de 14.000 dolar direnç seviyesini test etti. Böylesine büyük bir ralli ve önemli bir yeniden testin ardından keskin bir geri dönüş bekleniyordu.

Bazı yatırımcılar yaşanan geri çekilmelerin yoğun olduğunu dile getirse de bazı isimler bu durumun piyasa için sağlıklı olduğunu düşünüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro Konusunda Bir Adım Daha Attı!

Sonraki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 2/11/2020

İlgili Haberler