Bitcoin (BTC) Deniyor: 16.000 $ Üzeri Tam Olarak Ne Zaman Görülecek?

İlayda Peker

Bitcoin (BTC) fiyatı dün akşam saatlerinde 16.000 doları gördü. Ancak sonrasında bir düşüş yaşandı ve 15.500 dolar seviyelerine kadar gerildi. Bugün ise lider kripto para birimi yine 16.000 doların üzerini gördü ve 16.176 dolara kadar ulaştı. Ama sonrasında yine bir geri çekilme yaşandı. Yine de bu büyük hamle Bitcoin’in yılbaşından bu yana kazançlarını %126’ya çıkarmış oldu.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin’in 16.000 dolar üzerinde bir satış baskısı ile karşılaşması fiyatın anlık olarak düşmesine sebep oldu. Yılbaşından bugüne kadarki en yüksek seviyesini belirledikten neredeyse bir saat sonra Bitcoin 15.623 dolara kadar düştü. Yatırımcılar ve analistler ise bu yükselişin sahte bir yükseliş olabileceğini ifade etti.

Amsterdamlı bir piyasa analisti olan Michaël van de Poppe konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in 16.000 dolarda sürekli reddedilme ile karşılaştığını ve son hamlenin de yukarı yönlü ralliyi destekleyecek ikna edici bir hamle olmadığını dile getirdi.

Bunun yanında bazı analistler Bitcoin’in önemli destek seviyelerini elinde bulundurduğu sürece şimdilik çok büyük bir hamle yapmayacağını düşünüyor. Örneğin; grafikçi Edward Morra, kripto para biriminin bu kez 16.000 doların üzerindeki kapanışını tam teşekküllü bir kırılma hareketine dönüştürmek için hacim olmadığını belirtti. Analiste göre BTC öncelikle bazı seviyeleri destek olarak belirleyecek ondan sonra yukarı yönlü büyük bir hamle yapacak.

Bitcoin Rekor Kıracak Mı?

Bunlara ek olarak birçok analist Bitcoin’in önümüzdeki çeyrekte rekor seviyeye ulaşacağı konusunda hemfikir. Çünkü şu anda dünya üzerinde daha önce görülmemiş ekonomik teşvikler uygulanıyor ve sürekli para basılıyor. Analistlere göre Bitcoin böyle enflasyonist bir ortamda güvenli liman görevi görecek ve BTC’nin deflasyonist yapısı bu dönemde daha iyi anlaşılacak.

Ayrıca Paul Tudor Jones ve Stan Druckenmiller de dahil olmak üzere milyarder yatırımcıların olası bir ekonomik çökme ya da krize karşı lider kripto para birimini bir nevi sigorta olarak satın almış olmasının da çok önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

Hatta Bitcoin’i eleştiren bazı isimlerde artık yavaş yavaş BTC’yi anlıyor gibi görünüyor. Örneğin; tanınmış ekonomist Nouriel Roubini geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Bitcoin’i (BTC) gönülsüzce de olsa “kısmi” bir değer deposu olarak kabul etti.


Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 12/11/2020

Sonraki Haber

Bitcoin’de (BTC) 2017 Yılından Sonra İlk Defa Bu Seviyeler Görüldü

İlgili Haberler