Bitcoin (BTC), Bu Modele Göre 500.000 Doları Bulabilir

Bitcoin (BTC), Bu Modele Göre 500.000 Doları Bulabilir

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 19.100 dolardan işlem görüyor. Kısa süre önce yeniden 19.000 doların altına gerileyen BTC yatırımcıların bir kısmını panikletse de ünlü bir analist fiyatın 500.000 doları görmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Bitcoin Fiyatı İçin 20.000 Dolar Az

Ünlü kripto para analisti ve stok-akış modelinin mimarı PlanB, kurumsal yatırımcıların ve şirketlerin BTC yatırımlarının bitmeyeceğini düşünüyor. PlanB’ye göre sadece kendi modeli ve analizleri değil, aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası ve IMF’nin verilerine göre de Bitcoin fiyatı gerçekten 500.000 dolar gibi rekor seviyelere çıkabilir.

Analist, Bitcoin fiyatının gidişatını Avrupa Merkez Bankası’nın bilanço tablosunu inceleyerek belirledi. Merkez bankalarının son 10 yıl içerisinde inanılmaz miktarlarda para bastığını belirten analist, Bitcoin’in ise bunca para basmaya rağmen geriden geldiğini belirtti. Yine de analistin tahminine göre bu kadar fazla itibari para basılması, enflasyonu tetikleyecek. Enflasyonun tetiklenmesi ise Bitcoin’e 100 kata kadar yükseliş şansı yaratacak.

Bitcoin Fiyatı 25 Kat Artabilir

Bitcoin fiyatının mevcut seviyelerden yaklaşık 25 kat yükselme şansına sahip olduğunu belirten PlanB, 500.000 doların aslında fiziksel altının piyasa değerine göre hiçbir şey olmadığını belirtti. Altının toplam piyasa değeri 9 trilyon doların üzerinde ve analiste göre Bitcoin de benzer sebeplerden ötürü 2021 ile 2024 yılları arasında bu seviyelere çıkabilir.

Analist, Bitcoin’in 2024 ile 2028 yılları arasında ise küresel emlak sektörünün düzeyine ulaşacağını düşünüyor. Bu da yaklaşık olarak 10 ile 100 trilyon dolarlık bir toplam piyasa değerine denk gelmekte.

Enflasyon Arttıkça, Bitcoin Yükselecek

Analist PlanB, 2028 yılından sonra artık net bir tahminde bulunulamayacağını ve fiyatın belirsiz bir şekilde yükselmeye devam edebileceğini vurguladı. Peki analist neden Bitcoin fiyatının böylesine hızlı bir yükseliş yaşayacağını düşünüyor? Sebep Bitcoin’in toplam arzı ve enflasyon modeli olarak bilinmekte.

Bitcoin her 4 yılda bir yaşanan blok ödülü yarılanması ile birçok merkez bankasından daha düşük bir enflasyon oranına sahip. Bunun yanı sıra sadece 21 milyon BTC’nin olması, lider kripto para birimini arz-talep modeline göre de öne geçiriyor. Yani merkez bankaları daha fazla itibari para bastıkça, Bitcoin daha da yükselme şansına sahip.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.