Bitcoin (BTC) Balinaları Hareketlendi! Kripto Paralar Yükselecek Mi?

Fatih Uçar

Bugün AVAX hakkındaki iddialar sebebiyle kripto para piyasaları bir miktar düşüş yaşadı. Ancak FUD şimdilik sönmüş gibi görünüyor. Bitcoin son 24 saatte 19.500 dolar seviyelerine düştükten sonra yeniden 20.000 doların üzerinde bulunuyor. Peki ilerleyen günlerde kripto para yatırımcılarını neler bekliyor? Kripto paralar yükselecek mi?

Bitcoin (BTC)

Yazı hazırlandığı sırada BTC fiyatı 20.160 dolarda bulunuyor. Fiyat bugün Meta tarafından açıklanan NFT desteği ve AVAX hakkındaki iddiaların sönmesiyle 20.500 doları hedefledi ancak 20.444 doları aşamadı. Ethereum kritik 1.500 dolar seviyesini geri kazandı. AVAX ise 19 dolardan alıcı buluyor. En son, boğaların piyasayı ele geçirdiği ve bir yükseliş trendi başlattığı temmuz ayında bu seviyeleri gören Bitcoin fiyatı negatif görünümünü sürdürüyor.

Kısa vadede 20.675 ve 21.200 dolar üzerinde kapanışlara ihtiyaç duyan Bitcoin, Powell tarafından yapılan açıklamaların etkisini henüz üzerinden atabilmiş değil. Nitekim perşembe günü Eylül ayına gireceğiz ve FOMC toplantısıyla potansiyel faiz kararının kara bulutları yeniden üzerimize çökecek.

Bitcoin Balinaları

Santiment’ten alınan verilere göre, BTC fiyatındaki sürekli düşüşe rağmen, önemli balina adresleri geçen ay BTC varlıklarını artırdı. Ancak son 30 günde 100 ila 10.000 BTC arasında tutan adresler 103 arttı. Bu, BTC ağındaki 100 ila 10.000 BTC arasında tutan kümülatif adreslerin sayısını 15.847’ye taşıdı. Santiment’e göre, bu veri olumlu bir gelişmedir. Nitekim BTC fiyatıyla 100 ila 10 bin arasında BTC tutan adreslerin grafiği arasında bir korelasyon bulunuyor. Bu yükselişin habercisi olabilir.

Son 30 gün içinde, BTC fiyatı yerel bir zirve yaptıktan sonra 13 Ağustos civarında düşmeye başladı. Üç gün sonra, günlük olarak Bitcoin işlemi yapan benzersiz adreslerin sayısı da düştü. Powell’ın yorumlarından bu yana BTC ağındaki günlük aktif adresler %79 düştü. Santiment verilerine göre, son 30 gün içinde bu oran %81 azaldı. Bir varlığın günlük aktif adreslerinin geçmişteki performansı gelecekte ne bekleneceğinin göstergesi olmasa da sürekli fiyat rallilerinin genellikle artan adres aktivitesi ile el ele gittiği bilinmektedir. Eğer günlük adreslerdeki düşüş devam ederse beklenen toparlanma olmayabilir.

Santiment’in verilerine göre, borsalarda bulunan toplam BTC miktarı, son 30 günde Bitcoin’in toplam dolaşımdaki arzının %10,18’inden %9,07’ye düştü. Bu veri de yükselişi destekliyor, ilerleyen saatlerde Bitcoin yön kararını verecek gibi görünüyor.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Bugün 19.900 Dolara Düştü! Toparlanabilecek Mi?

Sonraki Haber

Kripto Paralar Neden Düşüyor? Günün En Önemli Gelişmesi!

İlgili Haberler