Bitcoin (BTC) Arzının Büyük Çoğunluğu Balinaların Elinde!

İlayda Peker

Bitcoin ve kripto para birimlerinin benimsenmesi artarak devam ederken yapılan bir araştırma sonuçlarına göre Bitcoin sahiplerinin %0,01’lik kesimi dolaşımdaki BTC arzının %27’sini elinde bulunduruyor.

Bitcoin Balinaları

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nun bir raporuna göre, hacmin büyük çoğunluğu, yaklaşık %75’i bir borsalar arasında hareket ediyor ve oldukça az sayıda büyük cüzdan, dolaşımdaki arzın dörtte birinden fazlasını kontrol ediyor.

Ancak bu rapor tam olarak yeni değil ve Haziran ayı sonuna kadar toplanan verileri kullanarak Ekim ayında NBER web sitesinde yayınlanan bir çalışma belgesi. Ancak Wall Street Journal, Bitcoin sahiplerinin %0.01’inin dolaşımdaki para biriminin %27’sini kontrol ettiğini ifade etti.

Yapılan son açıklamalara göre şu an itibariyle, en büyük 1000 yatırımcı, dolaşımdaki toplam Bitcoin’in yaklaşık 3 milyonunu yani %16’sını kontrol ediyor ve en büyük 10.000 yatırımcı, Bitcoin’in yaklaşık 5 milyonuna yani %27’sine sahip. Glassnode’a göre araştırmacılar Haziran ayı sonlarında verilerini derlediğinde dolaşımda yaklaşık 18.7 milyon Bitcoin ve 787.000 aktif cüzdan adresi vardı. Şu anda dolaşımda 18,9 milyon Bitcoin ve 733.000 aktif adres var.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin fiyatı Haziran ayında ortalama olarak 34.500 dolar bandında işlem görürken son açıklamaların yapıldığı bugün fiyat 48.500 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Dolayısıyla Bitcoin balinalarının arzın büyük çoğunluğunu elinde bulundurması çeşitli kesimlerde endişe yaratsa da pek çok analiste göre şu an için bu durum bir tehdit oluşturmuyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Elon Musk’ın Web 3.0 Paylaşımı Büyük Dikkat Çekti!

Sonraki Haber

Rusya Merkez Bankası, Kripto Hizmeti İçin Yabancı Borsalara Yeşil Işık Yaktı

İlgili Haberler