Bitcoin (BTC) Anketi: Sonuçlar, Piyasada Kafa Karışıklığı Olduğunu Gösteriyor

Bitcoin (BTC) Anketi: Sonuçlar, Piyasada Kafa Karışıklığı Olduğunu Gösteriyor

Britanya Virjin Adaları merkezli kurumsal madencilik platformu Genesis Mining, 1000 yeni ve eski ABD merkezli Bitcoin yatırımcısının katıldığı bir anketin bulgularını yayınladı. Ankete göre katılımcıların üçte ikisi Bitcoin’in (BTC) dolardan daha uzun vadeli bir değer deposu olduğuna inanıyor.

Öte yandan ankete katılanların yarısından fazlası Bitcoin’in beş ile 10 yıl içinde altını, gayrimenkulü ve borsayı yeneceğine inanıyor ve %65’i BTC’nin değerinin zamanla değerlenmeye devam edeceğini ifade ediyor.

Bitcoin Fiyatı Tahminleri

Ancak görünüşte olumlu düşüncelere rağmen, ankete katılanların sadece yüzde 17’si Bitcoin’in fiyatının 2030’a kadar 50.000 doları aşacağını ifade ediyor. Yani katılımcıların büyük bir kısmı önümüzdeki on yıl içinde BTC fiyatının yüzde 160 yükselemeyeceğini düşünüyor. Ancak bu noktada Bitcoin’in sadece 2020 yılı içinde yüzde 166,5 oranında arttığını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bunlara ek olarak katılımcıların altıda biri, BTC‘nin uzun vadeli fiyat performansı üzerine tahminlerde bulunmaktan çekinirken, %17’lik bir oran da Bitcoin’in fiyatının önümüzdeki on yıl içinde gerçekten düşeceğini düşündüğünü ifade etti.

Katılımcıların toplamda %50,1’i BTC’nin 2030’a kadar 20.000 dolar olacağını ya da daha düşük seviyelerde kalacağını düşünüyor ve katılımcıların üçte biri fiyatın 10.000 dolar veya daha altında olacağını belirtiyor. Ayrıca %11.8’lik bir kesim de 2030’a kadar BTC fiyatının 1.000 doların altında olacağına inandığını dile getiriyor.

Engelleyici Faktör: Düzenlemeler

10 yıllık bir durgunluk veya düşüş performansı bekleyen katılımcıların üçte biri Bitcoin’in düzenlemeler tarafından engellenmesini beklerken, beşte biri hükümetlerin kripto para biriminin tamamen yasaklanmasını bekliyor.

Öte yandan BTC’de düşüş bekleyen katılımcıların kabaca %17’si başka bir kripto para biriminin veya merkez bankası tarafından yayınlanan bir dijital para biriminin baskın bir pazar payını ele geçirip BTC’nin yerini almasını beklerken, %16’sı Bitcoin‘in tarihsel meteorik heyecan döngülerinin zamanla azalacağını tahmin ediyor. Katılımcıların yaklaşık %10’u gelecekte Bitcoin için “pratik bir kullanım durumu olacağına” inanmıyor.

Yükseliş Beklentileri

Bitcoin’de yükseliş bekleyenlerin bir kısmı 6 haneli rakamların görüleceğini ifade ederken büyük bir kısmı BTC’nin 500.000 doları aşacağını ifade ediyor. Yükseliş yanıtı verenlerin neredeyse %30’u, Bitcoin’in benimsenmesinin geleneksel para birimlerine olan güvenin azalmasıyla sağlanacağına inanıyor ve % 5,8’i büyük bir ekonomik bunalımın yaygın şekilde benimsenmeyi tetikleyeceğini düşünüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.