Bitcoin (BTC) Ağında Yukarı Yönlü Büyük Bir Zorluk Ayarlaması Bekleniyor!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre Bitcoin (BTC) ağının hash gücü, son 24 saat içinde yaklaşık olarak %30 arttı. Eğer bu artış devam ederse yakında büyük bir zorluk ayarlamasının gelebileceği düşünülüyor. Coinwarz’a göre, Bitcoin’in hash oranı (hashrate) şu anda 160 EH/s’nin üzerine çıktıktan sonra saniyede 157.5 exahash (EX/s) seviyesinde bulunuyor. Dolayısıyla veriler BTC hash gücünün (hash power) iki günde yüzde 42 arttığını gösteriyor.

Bitcoin Hash Power’ı ve Hash Rate’i

Son iki günde yaşanan artış, Çin’in Sichuan madencilik merkezindeki yağmur mevsiminin sona ermesinin ardından hash gücünde yaşanan keskin bir düşüşün ardından geldi. Sichuan’ın bol ve ucuz hidroelektrik gücünün yağışlı mevsimde Çinli madencilerin yaklaşık %80’ini çekeceği tahmin ediliyor. Aralık ayında CoinShares, Sichuan’ın küresel madencilik faaliyetinin %54’ünü oluşturacağını ifade ediyor.

Öte yandan Quantum Economics analisti Jason Deane, Bitcoin hash gücündeki ani artışın, birçok Çinli madencinin Sichuan’dan göçünü tamamladığının ve Xinjian ve İç Moğolistan gibi diğer yerel madencilik merkezlerindeki operasyonlara geri döndüğünün bir işareti olabileceğini belirtiyor.

Bunlara ek olarak madencilik faaliyetindeki ani artış, ağın başka bir önemli zorluk ayarlaması üretebileceğini gösteriyor.

Ekim ayında Sichuan’dan gelen gözle görülür göçün ardından artan karlardan memnun olan madencilerin yukarı yönlü bir hash gücü ayarlamasının ardından bu memnuniyetlerinin uzun sürmeyeceği düşünülüyor. Ekim ayında yaşanan %16’lık negatif ayarlamanın ardından önümüzdeki günlerde yaşanabilecek yukarı yönlü ayarlamanın da benzer ölçüde büyük olabileceği ifade ediliyor.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin fiyatı ile hash power ve hash rate’in bağlantılı olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Her ne kadar çok büyük hareketlere sebep olmasalar da bu oranlar madencilik faaliyetlerini etkilediği için ister istemez fiyatları da etkiliyor.

Çünkü madencilerin karları ve zararları Bitcoin satmalarına ya da BTC tutmalarına sebep oluyor. Haliyle madencilerin toplu satışı bir satış baskısı ile fiyat düşüşüne sebep olurken madencilerin Bitcoin tutması da fiyatın mevcut seviyesinin korunması ya da artış hareketin desteklenmesi şeklinde kendisini gösteriyor.

Özellikle son zamanlarda yaşanan pozitif ivmenin ise bu zorluk ayarlamasından ne şekilde etkileneceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Sonunda O Ünlü Ekonomist de Bitcoin (BTC) Tarafına Geçiyor!

Sonraki Haber

Crypto.com Türkçe Dil Desteğini Duyurdu!

İlgili Haberler