Bitcoin (BTC) Ağında Bir Rekor Daha Kırıldı

İlayda Peker

Bitcoin (BTC) ağındaki aktif adreslerin sayısı, geçen ay 22,3 milyonun üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Lider kripto para biriminin fiyatı da aynı dönemde tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Bitcoin Aktif Adresler

On-chain analiz firması Glassnode’un verilerine göre, geçen ay lider kripto para biriminin aktif adres sayısı, BTC’nin 20.000 dolarlık eski rekora ulaştığı Aralık 2017’de görülen 21,8 milyon aktif adres sayısını geride bıraktı ve yeni bir rekora imza atmış oldu.

Öte yandan firmanın verileri, ağda yeni benzersiz adreslerin yaratılmasının Ocak ayının başlarında zirveye ulaştığını ve 7 Ocak’ta 682.000 adresin oluşturulduğunu gösteriyor. Bu rakam da 17 Aralık 2020’deki 655.000 adreslik bir önceki rekorun aşıldığını işaret ediyor.

Ancak Bitcoin ağındaki aktif adreslerin mutlaka aktif kullanıcılar anlamına gelmediğini belirtmekte fayda var. Herkes ücretsiz olarak ve çok az çabayla yeni bir Bitcoin adresi oluşturabilir ve bu nedenle bir kullanıcının yüzlerce hatta binlerce adresi olabilir. BTC‘yi kaç kişinin aktif olarak kullandığı ise bilinmiyor.

Bitcoin Benimsenmesi

Kurumsal yatırımcılar ve şirketler, enflasyona ve para biriminin değerinin düşmesine karşı korunmak için kripto para birimini benimserken, Bitcoin fiyatı geçen ay yeni bir rekor kırdı. Finance Magnates’in bildirdiğine göre Glassnode, borsa cüzdanlarında depolanan BTC arzının iki yıldan fazla bir süredir en düşük seviyeye ulaştığını bildirdi.

Aslında bu durum yakın zamanda bir arz sıkışıklığının yaşanabileceği şeklinde yorumlanıyor. Blok ödüllerini 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşüren yarılanmanın ardından, Bitcoin madencilerinin kurumsal talebi karşılamaya yetecek kadar kripto para çıkarmadığına inanılıyor.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju defalarca Coinbase’den büyük BTC çıkışlarına işaret ederek, kurumsal yatırımcıların yeni satın aldıkları paraları OTC işlemlerde satın aldıktan sonra soğuk cüzdanlarda sakladıklarını ifade etmişti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) Gözü Yine Yükseklerde!

Sonraki Haber

Bitcoin’de (BTC) Çok Güçlü Ralli Sinyalleri Alınıyor

İlgili Haberler