Bitcoin (BTC) Adreslerinin %98’i Karda! Bu Kötü Bir Durum Olabilir Mi?

İlayda Peker

Bitcoin’in (BTC) karlı bir varlık olduğu ve uzun vadeli yatırımlarda kaybettirmeyeceği her fırsatta dile getiriliyor. Tabii ki bu noktada satın alım yapılan fiyat önemli ancak ortaya çıkan bilgiler BTC yatırımcılarının uzun zaman sonra çok fazla bir kısmının karda olduğunu gösteriyor.

Karlı Adres Oranı: %98

Yakın tarihli bir CoinMetrics raporuna göre, karlı Bitcoin adreslerinin oranı, Aralık 2017’deki boğa koşusunun zirvesinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ortaya çıkan bilgilere göre, 3 Kasım 2020’de Bitcoin 14.000 dolar seviyesini aştıktan sonra içinde Bitcoin bulunan tüm adreslerin %98’inden fazlası karlı durumda.

Bunlara ek olarak BTC 6 Kasım’da 16.000 dolar sınırına dayandığında bu oranın daha da yükseldiği ifade ediliyor.

Öte yandan farklı kripto para birimlerinin karlılığı konusunda derinlemesine araştırma yapan analiz firması IntoTheBlock, 31,2 milyon adresin şu anda karda olduğunu ve yalnızca 434,580 adresin yani tüm cüzdanların kabaca yüzde 1,33’ünün karda olmadığını gösteriyor.

Bunların yanında yapılan açıklamalara göre, tarihe Kara Perşembe olarak geçen 13 Mart’ta Bitcoin 24 saat içinde yüzde 50’nin üzerine düştü ve tüm adreslerin yüzde 59’u karsız konuma geçti. Ancak bir haftadan daha kısa bir süre içinde tüm adreslerin çoğunun yeniden karlı konuma geçtiğine şahit oldu.

Satış Baskısı Gelir Mi?

Aslında karlılık yatırımcılar tarafından iki şekilde değerlendiriyor. Bazı yatırımcılar elde ettikleri karları kaybetme olasılıkları olduğu için satış yaparken bazı yatırımcılar da daha fazla kazanma potansiyelini kaybetmek istemiyor ve varlıklarını tutmayı tercih ediyor. Dolayısıyla şu anda bir satış baskısının gelip gelmeyeceği konusunda net bir açıklama yapılamıyor.

Bunlara ek olarak Glassnode verilerine göre aktif Bitcoin adreslerinin sayısı iki yılın en yüksek seviyesi olan 65 milyona ulaştı. Bu da nihayet bireysel yatırımcıların bit Bitcoin rallisinin başladığına inandığı anlamına geliyor olabilir.

Bitcoin şu anda bir konsolidasyon sürecinde bulunuyor ve daha önceki konsolidasyonlar gibi bu sürecin aşağı yönlü mü yoksa yukarı yönlü mü bozulacağı büyük önem taşıyor. Yukarı yönlü bir hamle halinde ise tüm zamanların rekoru olan 20.000 dolara çok hızlı bir şekilde ulaşılacağı düşünülüyor. Ancak aşağı yönlü bir hareket de düşük seviyeleri beraberinde getirebilir.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 10/11/2020

Sonraki Haber

Joe Biden Kripto Paralar İçin İlk Pozitif Adımını Attı!

İlgili Haberler