Bitcoin (BTC) 6 Ayda İki Kattan Fazla Artış Sergiledi!

İlayda Peker

Lider kripto para biriminin fiyatı, Bitcoin’in (BTC) Mayıs ayındaki üçüncü blok ödül yarılanmasından bu yana iki katından fazla arttı. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse, BTC yarılanmadan bu yana %110 değer kazandı ve fiyatlar yazının yayına hazırlandığı an itibari ile 18.000 doların üzerinde bulunuyor ve 11 Mayıs itibari ile 1 BTC 8.566 dolardı.

Likit Bitcoin Miktarı Düşüyor

Kripto analiz firması Chainalysis’in 19 Kasım tarihli raporuna göre, likidite seviyeleri ve döviz akışları, yarılanmadan bu yana önemli ölçüde değişti.

Firma, likit olmayan veya yatırımcı tarafından tutulan Bitcoin’i “şimdiye kadar aldıkları Bitcoin’in %25’inden daha azını gönderen cüzdanlar” olarak tanımlarken, kalan cüzdanlar likit Bitcoin veya yatırımcı tarafından tutulan Bitcoin olarak sınıflandırılıyor.

Chainalysis’in verileri, yeni yatırımcılara sunulan Bitcoin sayısının bu yılın başlarında düşmeye başladığını, likit olmayan BTC’nin ise keskin bir şekilde arttığını gösteriyor. Chainalysis, şu anda likit olan Bitcoin sayısının 3,4 milyon kadar düşük olabileceğini tahmin ediyor.

Azalan Arz Kurumsal Yatırıma Bağlı

Firma, azalan likit Bitcoin arzını 2020 boyunca kurumsal yatırımcıların toptan birikimine bağlıyor ve konuyla ilgili olarak, “Bitcoin satın almayı Apple veya Google’a erken yatırım yapmakla karşılaştıran hedge fon yöneticisi Paul Tudor Jones gibi yüksek profilli yatırımcılar ve toplam varlıklarının 50 milyon dolarını veya %1’ini Bitcoin’e aktaran ana akım şirketler ve finansa yatıran Square gibi şirketlerle kurumlar Bitcoin’e dönüyor.” ifadelerini kullandı.

Bunlara ek olarak bir düzineden fazla yüksek profilli kurumsal yatırımcıyı temsil eden kripto para fon yöneticisi Grayscale Bitcoin Trust, şu anda 500.000’den fazla BTC’ye sahip ve bunun %50’si son altı ayda satın alındı.

Bitcoin Madenciliği

Dün analitik platformu Glassnode Studio, Bitcoin madenciliği gelirinin yarılanma öncesi seviyelere geri döndüğünü bildirdi. Bir önceki gün, madenciler, halving olayının hemen ardından elde ettikleri kazancın yaklaşık üç katı olan 21,2 milyon dolarlık bir yıllık gelir rekorunu kırdılar.

Bununla birlikte Ethereum fiyatının aynı dönemde Bitcoin’den önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini ve 11 Mayıs’tan bu yana 185’den 482 dolara %160’ın üzerinde büyüdüğünü belirtmek gerekir. Ayrıca DeFi token’larında da çok büyük artışlar kaydedildi.


Total
12
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

OKEx Para Çekme İşlemlerini Nihayet Başlatıyor Mu?

Sonraki Haber

Ripple (XRP) CEO’sundan Önemli Bitcoin (BTC) Açıklamaları

İlgili Haberler