Bitcoin (BTC) 18.000 Doların Altına Geriledi: Düşüş Devam Eder Mi?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son zamanların en keskin düşüşünü yaşadı ve dakikalar içinde 1.000 doların üzerinde bir geri çekilme yaşadı. Bugün sabah saatlerinde BTC keskin bir şekilde 18.800 dolar seviyesinden 17.600 dolar seviyesine geriledi. Her ne kadar şu anda bir toparlanma yaşanmış olsa da Bitcoin hala 18.000 doların altında seyrediyor.

Bitcoin Fiyatı

Ortaya çıkan grafiklere göre Bitcoin’de 18.474 dolar önemli bir destek seviyesi olarak işlem görüyordu. Bu seviyeyi kaybeden BTC’de fiyat çok hızlı reaksiyon verdi ve 18.000 doların altını dakikalar içinde gördü. Bu büyük ve hızlı geri çekilme ile BTC 7 Kasım’dan sonra en keskin düşüşünü yaşamış oldu.

Öte yandan analitik firması CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda “Bunun 20.000 doları kırmadan önceki bir düzeltme olduğunu düşünüyorum. BTC ve stablecoin rezervi gibi diğer uzun vadeli on-chain göstergeler, potansiyel satın alma baskısının şimdiye kadar hala geçerli olduğunu söylüyor.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Düşüşün nedeni tam olarak net olmasa da satış hareketi, Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong’un dün geceki açıklamalarını takiben yaşandı. Armstrong Çarşamba gecesi, ABD Hazine Bakanlığı’nın kripto para birimi cüzdanlarının sahiplerini takip etmeye yönelik çeşitli söylentiler olduğunu ve bu konuda endişelendiğini dile getirdi.

Öte yandan düşüş sebebiyle daha ilk saatlerde türev veri sağlayıcısı Bybt’ın belirttiği gibi, büyük borsalarda 950 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi.

Hong Kong merkezli Blockchain yatırım ve ticaret firması Kenetic’in kurucu ortağı ve yönetici ortağı Jehan Chu ise konuyla ilgili açıklamalarında, “En son BTC fiyat düşüşü, BTC’ye ve dijital finansın geleceğine gerçekten yatırım yapma vizyonuna sahip olup olmadıkları veya sadece 2018’i tekrarlayıp yeni yatırımcıların piyasadan çekip gitmeyeceklerine dair yapılacak birçok testin ilkidir.” ifadelerini kullandı.

Altcoin’ler de Düştü

Lider kripto para birimi Bitcoin ile birlikte altcoin’lerde de büyük düşüşler yaşandı. Piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) yüzde 8,99 düşerken, Ripple (XRP) %10,51, Bitcoin Cash (BCH) %13,44, Litecoin (LTC) %9,27 ve Chainlink (LINK) %15,73 düştü.

Bunlara ek olarak piyasa hacmi bakımından en büyük ilk on kripto para birimi içinde Cardano da (ADA) LINK’ten sonra en büyük gerileyen coin oldu ve %13,59’luk bir düşüş yaşadı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Büyük İddia: İngiltere Kraliçesi’nin Bitcoin’i Mi Var?

Sonraki Haber

PayPal Kripto Kullanıcılarının Hesaplarını Mı Kısıtlamaya Başladı?

İlgili Haberler