Bitcoin (BTC) 16.000 Doları Gördü, Yeni Hedefler Belli Oldu!

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dün akşam saatlerinde 16.000 doları gördü. Yazının yayına hazırlandığı sırada 15.747 dolardan işlem göre Bitcoin’in konsolidasyondan sonra yukarı yönlü bir hamle ile hareket ettiği görülüyor.

2020’nin En Yüksek Seviyesi

BTC dünkü hamlesi ile 8 Ocak 2018’den sonra ilk kez 16.000 doları görmüş oldu. Ayrıca böylece Bitcoin, rekor kıran Ekim aylık kapanışının ardından Kasım ayında neredeyse yüzde 15 artmış oldu.

Bunların yanında BTC’nin şu anda, 7 Kasım’daki düzeltmesinin ardından S&P 500 ile birlikte harekete ettiği ve artış hareketinde olduğu, değerli metal Altın’ın ise yüzde 0,8 düşüş sergilediği görülüyor. Dolayısıyla BTC şu anda değerli metalden çok hisse senetleri ile birlikte hareket ediyor.

Bunlara ek olarak lider kripto para birimi PayPal’ın 21 Ekim’de kripto para işlemlerini başlatacağını açıklamasının ardından yaklaşık olarak %35’lik bir artış sergiledi ve bir nevi BTC’nin rallisini ateşleyen PayPal haberi oldu. Ayrıca Bitcoin’in yakın zamanda yaşanan negatif haberlere de çok büyük düşüşlerle tepki vermemiş olması BTC’nin güçlendiğinin bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz haftalarda KuCoin borsası hack saldırısına uğradı, BitMEX bir polis soruşturmasına konu oldu ve OKEx’te de işlemler birden durduruldu. Normal şartlarda bu olaylar sonrasında en az %10 düşmesi beklenen Bitcoin’in güçlü duruşu ve ardından gelen pozitif haberler BTC’yi 16.000 dolara taşıdı.

Sırada 17.000 Dolar Var

Analistlere göre Bitcoin’in 16.000 doları net olarak görmüş olması 17.000 doların habercisi olarak nitelendirilebilr. Ancak Josh Rager gibi tecrübeli analistler 17.000 dolardan önce 16.200 dolar bandında büyük bir direnç olduğunu düşünüyor. Rager’a göre eğer 16.200 dolar seviyesinde büyük bir reddetme ile karşılaşılırsa ciddi bir geri çekilme yaşanabilir.

Ancak bu seviyenin sağlam bir şekilde geçilmesinin de 17.000 doları getireceği düşünülüyor.

Bunlara ek olarak analistler artık blok ödülü yarılanmasının da etkilerini göstermeye başladığını ve teşvik haberleri ile birlikte desteklenince BTC’nin 20.000 doları göreceğini ve hatta 2021 yılında çok daha yüksek seviyelerin test edileceğini düşünüyor. Hatta bazı isimler artık 10.000 dolar gibi seviyelerin hiç görülmeyeceğini, yani BTC’nin bir daha o kadar gerilemeyeceğini ifade ediyor.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Ve Altın Karşılaştırmasına Yeni Bir Soluk Geldi!

Sonraki Haber

Tecrübeli Yatırımcı Bitcoin (BTC) Yerine Hangi Varlığı Tercih Ettiğini Açıkladı

İlgili Haberler