Yarılanmaya Saatler Kaldı: BTC İşlem Ücretleri %300 Arttı

İlayda Peker

Bitcoin madencilik ödülü yarılanmasına yalnızca saatler kalmışken ortaya çıkan son verilere göre işlem ücretlerinin ortalama değeri %300’ün üzerinde artış gösterdi.

Bitcoin İşlem Ücretleri

Bitinfocharts’taki verilere göre, 8 Mayıs’ta Bitcoin (BTC) için ortalama işlem ücretleri 3.19 dolara yükseldi. Bu da 26 Nisan’daki 0.62 dolarlık ortalama ücretten %300’ün üzerinde bir artışın yaşandığını işaret ediyor. Cointelegraph’ın haberine göre, ortalama Bitcoin işlem ücretlerinin bundan önce 3 doların üzerine çıktığı son zaman ise Temmuz 2019’du.

Öte yandan tarihsel olarak incelendiğinde bir madencilik yarılanmasından önce Bitcoin işlem ücretlerinin önemli ölçüde arttığı görülüyor. Örneğin; 9 Temmuz 2016’daki son yarılanmaya kadar işlem ücretleri 0.10 dolardan 0.62 dolara kadar yükselmişti. Hatta bu artışın 24 saat içinde yaşanmış olması o dönemde ses getirmişti.

Bunun yanı sıra Aralık 2017’de BTC yaklaşık 20.000 dolarlık rekor fiyatına ulaştığında, ortalama işlem ücreti yaklaşık 55 dolar seviyesinde bulunuyordu. Ancak bununla birlikte bir Bitcoin Cash (BCH) savunucusu olan Roger Ver kısa süre önce her işlemi için bu zamana kadar en az 1.000 dolarlık ücretler ödediğini dile getirmişti.

İşlem ücretlerinin artması, yarılanma yaklaştıkça piyasaya giren kişi sayısının artmasına bağlanabilir. Bununla birlikte ortalama işlem ücretindeki bu artış, kullanıcıların işlemlerini daha hızlı gerçekleştirmek için daha fazla ödeme yapmaya istekli olduklarını da gösterebilir.

Yarılanma ve Fiyat

Madencilik ödülü yarılanması tarihsel olarak her zaman fiyat artışlarını da beraberinde getirdiği için bu sefer de yarılanma ile büyük bir rallinin başlaması bekleniyor. Ancak analistler, günümüz piyasa koşullarının farklı olması ve salgın sebebiyle bu sefer farklı hareketlerin de görülebileceğini ifade ediyor.

Bazı analistler tarihin tekerrür edeceğini ve fiyat artışının yaşanacağını önce sürerken bazıları özellikle kısa vadede geri çekilmelerin yaşanacağını ifade ediyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC’nin Düşmesiyle Eleştirmenlere Gün Doğdu

Sonraki Haber

Bitcoin Blok Boyutları Rekor Seviyelere Ulaştı

İlgili Haberler