Bitcoin Bir Düzeltmeyle Karşı Karşıya Kalabilir: BTC Fiyatı %15 Düşebilir!

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatı dün 28.395 dolara kadar yükseldi ve yeni bir rekora imza attı. Sonrasında bu seviyede yaşanan bir reddetme ile 25.800 dolar bandına kadar gerileyen Bitcoin (BTC) yeniden yükselişe geçti ve fiyatını 27.000 doların üzerine çıkarmayı başardı.

Ancak bazı analistlere göre BTC çok ciddi bir düzeltme ile karşı karşıya kalabilir.

Bitcoin Düzeltmesi

Bitcoin son aylarda aşırı bir yükseliş yaşadı. Yalnızca son yedi günde BTC yaklaşık yüzde 15 artarak 28.395 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine imza attı. Bununla birlikte Bitcoin’in Eylül-Ekim aylarında 10.000 ile 11.000 dolar bandında seyrettiği düşünülürse yüzde 150 gibi bir artışın sadece üç ayda yaşandığı görülüyor.

Bu noktada çoğu isim orta ve uzun vadede BTC’de yükseliş eğrisinin devam edeceğini düşünüyor. Ancak kısa vadede ciddi bir düzeltme ile karşı karşıya kalma ihtimalinin olduğu belirtiliyor.

Bloomberg’e konuşan Singapur’daki kripto borsası Luno’da iş geliştirme başkanı Vijay Ayyar, geçtiğimiz günlerde piyasanın zirveye yakın olduğunu düşündüğünü, ancak ivme göz önüne alındığında 30.000 doların mümkün olduğunu ifade etmişti.

Düzeltmeden Korkmamalı

Ayyar konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Bitcoin’de bir düzeltme yaşanma ihtimalinin çok büyük olduğunu ancak bu düzeltmenin çok önemli olmayacağını dile getirdi. Yüzde 30 ya da 40 gibi bir düzeltmenin olmayacağını düşündüğünü dile getiren Ayyar, yüzde 10 ya da 15 gibi bir geri çekilme yaşanabileceğini ifade etti.

Mevcut fiyat seviyelerinde yaşanacak yüzde 10 ya da 15’lik bir geri çekilme fiyatı 24 bandına kadar geriletebilir. Ancak o durumda bile BTC fiyatı 22.000 dolarlık önemli seviyenin üzerinde kalacağı için bu durumdan korkulmaması gerektiği ifade ediliyor. Hatta çoğu isim artık böyle bir düzeltmenin gerekli olduğunu ve sonrasında daha sağlıklı yükselişlerin elde edilebileceğini ifade ediyor.

BlackRock Etkisi

Geçtiğimiz günlerde BlackRock isimli büyük firmanın kripto para birimleri konusunda bir uzman aradığı haberleri ortaya çıkmıştı. Eğer böyle büyük bir firma daha Bitcoin ve kripto para ekosistemine giriş yaparsa ve bu düzeltmen sonrasında denk gelirse Bitcoin fiyatının orta vadede yeniden bir ralli başlatabileceği ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak bir BlackRock yöneticisi geçtiğimiz günlerde televizyonda Bitcoin‘in altından daha iyi olduğunu savunarak bir varlık sınıfı olarak geleceği olduğunu dile getirdi. Bu duygu büyük ölçüde, BTC’nin Y kuşağı için çekici bir yatırım olduğu gerçeğine dayanıyordu, ancak aynı şey altın veya diğer bazı varlıklar için geçerliliğini yitiriyor gibi görünüyor.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kötü Haberlerin Ardından Ripple (XRP) İçin Pozitif Açıklama Japon Ortaktan Geldi

Sonraki Haber

Ripple’a Darbe Üzerine Darbe: Önce OKCoin Sonra Coinbase! XRP Fiyatı Çakıldı!

İlgili Haberler