Bitcoin Ağında Korkutan Sinyal Yine Görüldü

Metin Alaca

Bitcoin fiyatı 12.000 dolar noktasının altında takılı kalmış gibi gözükse de ağdaki işlem ücretleri devamlı olarak yükseliyor. Fiyatın sabit kalmasına rağmen işlem ücretlerinin bu ayın en yüksek seviyesine çıktığı görülmekte. Geçtiğimiz Perşembe günü elde edilen verilere bakıldığında ortalama Bitcoin işlem ücreti 6,5 dolar seviyesine kadar çıktı.

İşlem ücretlerinin bir hafta içerisinde neredeyse %7 artış elde etmesi, tehlike sinyallerinin artmasına yol açtı. Geçtiğimiz ay ortalama Bitcoin işlem ücreti sadece 1 dolar seviyelerindeydi ve kısa sürede bu ücretin %543 arttığı görülüyor. Bitcoin’in bu işlem ücreti artışının tamamen fiyatın volatilitesinden kaynaklandığı biliniyor.

Bitcoin İşlem Ücreti 1 Ayda %500 Arttı

Bitcoin fiyatı ne kadar fazla oynak olursa yatırımcıların işlemleri de o kadar artıyor. Hem satış hem alış baskısı yaşayan Bitcoin, kısıtlı bir işlem kapasitesine sahip olması nedeniyle ara ara bunun gibi durumlara düşebilmekte.

Rekor kırılan 2017 yılında Bitcoin işlem ücretlerinin ortalaması 55 dolara kadar çıkmıştı. Şu an için ise durum henüz o kadar tehlikeli seviyelere gelmedi. Bitcoin’in yanı sıra Ethereum işlem ücretlerinin 2017 yılındaki seviyelere kadar çıktığı ve ortalama 40 dolar seviyesine ulaştığı görülmekte.

Bitcoin işlem ücretlerinin artış sebebi tamamen volatilite iken Ethereum’da durum biraz farklı. DeFi çılgınlığı Ethereum işlem ücretlerini arttıran temel unsur olarak biliniyor. Yatırımcılar daha fazla DeFi yatırımı yaptıkça işlem ücretleri ve kullanım da artmaya devam edecektir.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü Bitcoin Balinasından Sert XRP ve Ethereum Açıklaması

Sonraki Haber

Bu Altcoin’in İşlem Hacmi BTC’den de Hızlı Artıyor

İlgili Haberler