Bitcoin ABD Dolarını 10 Yılda Geride Bıraktı

Bitcoin Haber

Son on yılda Amerikan doları, 115 ulusal para biriminden daha iyi performans gösterdi. Ancak aynı dönemde Bitcoin, ABD dolarını önemli bir şekilde geride bıraktı. Bitstamp’ın verilerine göre, ABD doları son 10 yıl içerisinde Bitcoin karşısında değerinin %99,52’sini kaybetti. Bu durum, Bitcoin’in ABD doları karşısında %22.000’den daha yüksek bir değer artışını temsil etmektedir.

2013 yılında Çin merkez bankası, Bitcoin’in çöküşünü tetikledi ve yerel finans kurumlarının Bitcoin işlemlerini gerçekleştirmesinin önüne geçti. Aynı yıl, CoinGecko ve CoinMarketCap gibi önemli endeksler Bitcoin’in fiyatını takip etmeye başladı.

Son 10 yılda Bitcoin, ABD dolarından daha iyi performans göstererek neredeyse tüm satın alma gücünü kullandı. Bu durum, Bitcoin’in ABD doları karşısında büyük kayıplar yaşayan diğer yasal para birimleri karşısında daha güçlü bir varlık olduğunu gösteriyor.

Creative Planning’in Baş Piyasa Stratejisti Charlie Bilello, ABD doları karşısında değer kaybeden 115 para birimi içeren bir grafik paylaştı. Bu grafikte, Sudan Poundu’nun bile Bitcoin karşısında doların kendisinden daha az değer kaybettiği görülüyor.

Bitcoin’in Hindistan ve Pakistan Rupisi karşısındaki performansı da dikkat çekiyor. Bitcoin’in bu para birimlerine karşı 10 yıllık geçmişi olmamasına rağmen, dolar karşısında sırasıyla %24,7 ve %63,6 değer kaybettikleri göz önüne alındığında, Bitcoin’e karşı on yıllık kayıplarının sırasıyla %99,63 ve %99,82 olduğu belirtiliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple, Her Ay 1 Milyar XRP’nin Kilidini Açıyor: İşte Detaylar

Sonraki Haber

Eylül Ayı Kripto Para Borsalarının Hacmi 2023’ün En Düşük Seviyesine İndi

İlgili Haberler