Venezuela’da Bankalar Kapandı, Bitcoin Kullanımı Arttı!

İlayda Peker

Koronavirüsün yayılması ile mücadele etmek amacıyla Venezuela’daki bankalar karantina sebebiyle bir bir kapandı ve bu ortamda peer-to-peer Bitcoin işlemlerinde artışlar görüldü.

Kapanan Bankalar

17 Mart’ta Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro yaptığı resmi bir açıklama ile COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmak için ülke çapında bir karantina uygulanacağını açıkladı. Şimdiye kadar Venezuela’da sadece 33 koronavirüs vakası kesin olarak tespit edildi. Dolayısıyla alınan acil önlemler ile birlikte sağlık sisteminin bu virüs ile başa çıkabileceği ifade ediliyor.

Bunun yanında Venezuela’nın ulusal bankacılık sistemi, ani karantina kapsamında “süresiz olarak” durduruldu ve bu da P2P kripto para işlemlerinde artışa neden oldu. Haftalık hacimde üç haftalık bir düşüşün ardından, BTC ve bolivar arasındaki Localbitcoins işlem faaliyeti, son iki hafta boyunca 3.4 milyon doların üzerine çıktı.

Bu verilere bakıldığı zaman koronavirüsün ekonomik sonuçları Güney Amerika kıtasında kripto para biriminin benimsenmesinde artışlara yol açıyor gibi görünüyor. Localbitcoins hacmi Peru’da %30’un üzerinde ve Kolombiya’da geçtiğimiz hafta yaklaşık %15 arttı. Peru ve Kolombiya son günlerde sınırlarını kapattıklarını açıklamıştı.

Koronavirüs ve Petro

COVID-19 tehdidi sebebiyle Venezuela, petrol destekli kripto para birimi Petro‘nun kullanımına ilişkin baskıları azaltmış gibi görünüyor.

Öte yandan her ne kadar Maduro çeşitli baskılarla Petro kullanımını arttırmaya çalışsa da vatandaşların Petro’ya alışamadığı görülüyor. Ancak Venezuelalılar Bitcoin’e çoktan ısınmış ve güvenmiş gibi davranıyorlar. Kriz dönemlerinde LocalBitcoins verilerindeki artışlar bunun kanıtı niteliğinde…

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Analist, Bitcoin’in Bilinmezleri Hakkında Uyarılarda Bulundu

Sonraki Haber

Borsalar Steem Hard Fork’unu Destekliyor, STEEM Uçuyor

İlgili Haberler