Bitcoin 30.000 Doları Koruyabilecek Mi? Piyasalarda Son Durum

Bitcoin Haber

Bitcoin, Asya’da Çarşamba sabahı işlemlerinde 30.000 ABD Dolarının üzerinde işlem görmeye devam ederken, stablecoin olmayan diğer ilk 10 kripto para biriminin çoğu yükseldi. Ethereum, Şangay hard fork’u öncesinde düşüş yaşarken, bazı yatırımcılar Solana’nın Perşembe günü ilk akıllı telefon lansmanı öncesinde kazananlara liderlik etmesiyle, stake edilmiş Ether’in büyük miktarda geri çekilmesini bekliyor. Yatırımcılar, enflasyon ve Federal Rezerv’in faiz oranları konusundaki bir sonraki hamlesi hakkında fikir verecek olan Mart ayı ABD tüketici fiyat endeksini (TÜFE) beklerken, ABD hisse senetleri Salı günü karışık bir şekilde kapandı.

Piyasada Son Durum

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin 24 saat içinde %1,33 artışla Hong Kong’da sabah 09:00’da 30.256 ABD dolarına yükseldi ve haftalık kazancını %5,51’e taşıdı. Dünyanın en büyük kripto para birimi Salı günü 30.000 ABD Dolarını aştı ve Çarşamba günü erken saatlerde Haziran 2022’den bu yana en yüksek fiyat olan 30.509 ABD Dolarına ulaştı. Reuters’in Çarşamba günkü bir raporuna göre, yatırımcılar Çarşamba günü ABD TÜFE verilerinin Fed’in parasal sıkılaştırma politikalarını gözden geçirmesine izin vereceğini ve bunun da faiz artışlarının sonunun yaklaştığına işaret edebileceğini iddia etti.

Ethereum %1,37 düşüşle 1.890 ABD dolarına geriledi ve haftalık bazda %1,23 daha düşük işlem gördü. Shapella yükseltmesi olarak da bilinen Ethereum blok zincirinin Şangay sert çatalı Çarşamba günü (Hong Kong’da Perşembe sabahı) gerçekleşecek. Hard fork, yatırımcıların ilk kez yatırdıkları Ether’i geri çekmelerine olanak tanıyan bir yükseltme içeriyor.

Solana %11,98 artışla 23,44 ABD dolarına yükseldi ve haftalık %9,95 değer kazandı. Solana Labs’ın bir yan kuruluşu olan Solana Mobile, Solana blok zincirini entegre ederek kullanıcıların zincir üzerinde işlem yapmasına, dijital varlıkları yönetmesine ve çeşitli merkezi olmayan uygulamalara erişmesine olanak tanıyan ilk akıllı telefonu Saga’yı Perşembe günü piyasaya sürecek.

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu son 24 saat içinde %0,70 artarak 1,24 trilyon ABD dolarına yükseldi. Son 24 saatteki toplam işlem hacmi %5,10 artışla 43,63 milyar ABD dolarına ulaştı.

NFT piyasasında, Forkast 500 NFT endeksi Hong Kong’da sabah 09:00’a kadarki 24 saat içinde %1,27 artışla 3992,14’e yükseldi, ancak yine de haftalık %1,04 düşüş gösterdi. Endeks, küresel NFT piyasasının performansının vekil bir ölçüsüdür ve herhangi bir günde 500 uygun akıllı sözleşmeyi içerir. Forkast Labs veri şubesi CryptoSlam tarafından yönetilmektedir.

Önemli Veriler

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak olan ABD Mart TÜFE’sini beklerken, ABD hisse senetleri Salı gününü karışık bir seyirle kapattı. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması %0,29 arttı, S&P 500 çok az değişti ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,43 düştü.

Çarşamba günü Bloomberg’e göre analistler, ABD TÜFE’sinin Mart ayında yıllık bazda %5,1 artmasını, Şubat ayındaki %6’dan düşmesini ancak yine de Fed’in enflasyonu %2’nin altında tutma hedefinin oldukça üzerinde olmasını bekliyor. Reuters’ın Çarşamba günkü haberine göre, bazı yatırımcılar artık ABD’de Mayıs ayında 25 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığını değil, 2023’ün ikinci yarısında daha düşük oranlara ilişkin göstergeleri dikkate alıyor.

Geçtiğimiz Cuma günü açıklanan ABD istihdam durumu özeti karışık bir tablo ortaya koydu. İstihdam oranı Mart ayında analistlerin %3,6’lık tahmininden daha düşük olan %3,5’e gerilerken, işverenler Aralık 2020’den bu yana en küçük artış olan 236.000 tarım dışı bordro ekleyerek ekonomide yavaşlamaya işaret etti.

Karışık bilgilerle birlikte, CME Group’taki analistler Fed’in 3 Mayıs’taki bir sonraki toplantısında faiz oranlarını artırmama ihtimalinin %33,1 olmasını beklerken, %66,9’u Salı günkü %71,3’ten düşüşle 25 baz puanlık bir faiz artışı öngörüyor. ABD faiz oranları şu anda Haziran 2006’dan bu yana en yüksek seviye olan %4,75 ile %5 arasında seyrediyor.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri Hong Kong’da sabah 9:00 itibariyle yükselişe geçti. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması %0,06 arttı. S&P 500 vadeli işlemleri %0,05 artış gösterdi. Nasdaq Bileşik Endeksi %0,06 değer kazandı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shapella Yükseltmesinin Ardından Stake Edilen ETH’de Artış Mı Olacak?

Sonraki Haber

Binance US TRX’i Listeden Çıkarırken TRON Yüzde 8 Değer Kaybetti

İlgili Haberler