Bir Büyük Kurumdan Daha El Salvador’a Bitcoin (BTC) Eleştirisi!

İlayda Peker

El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) yasal bir varlık olarak kabul etmesinin ardından ülke çok büyük tepkiler aldı ve görünüşe göre eleştiriler gelmeye de devam ediyor. Elde edilen bilgilere göre Bukele’nin Bitcoin planına son eleştiriler dünya kredi kuruluşlarından geliyor.

Kredi Kuruluşlarının Eleştirileri

Bukele’nin Bitcoin planları, protestolar, davalar ve çok taraflı kuruluşlardan gelen eleştirilerden sonra şimdi de dünya kredi kuruluşları tarafından eleştiriliyor. Moody’s’in bu ay başındaki eleştirilerinin ve endişelerini dile getirdiği açıklamalarının ardından Fitch Ratings de benzer düşüncelerini paylaştı.

Yapılan açıklamalara göre Fitch Ratings, yakın zamanda Bitcoin‘in benimsenmesi durumunda El Salvador’un finans kurumları ve sigorta sektörü üzerindeki olası olumsuz etkilerle ilgili endişelerini dile getirdi.

Yapılan açıklamalara göre El Salvador’un yeni Bitcoin yasası, kurumlara hayatta kalmak için iki seçenek bırakıyor: Kripto varlıklarını elinde tut ya da tüm altyapı imkanları sağlandıktan sonra varlıkları bir borsada anında dönüştür.

Buna ek olarak kredi kuruluşu, günlük işlemleri gerçekleştirmek için Bitcoin kullanmanın kurumların kredi volatilitesine maruz kalmasını artıracağını söylüyor. Ayrıca Bitcoin’in fiyat volatilitesinin, BTC’yi bilançolarında uzun süre tutan sigortacıları ciddi şekilde etkileyeceğini de dile getiriyorlar. Yapılan açıklamalarda ise “Varlık risklerini artıracak ve bu da olumsuz kredi puanlarına neden olacak” ifadeleri kullanılıyor.

Bitcoin Satışları Artabilir

Öte yandan kurumlar, El Salvador’da zorunlu olarak Bitcoin kabul edeceği için ellerindeki BTC’leri anında satmak da isteyebilir. Bu tür satışlar, katlanılan maliyetlerin yanı sıra yönetim maliyetlerini de beraberinde getirecek ve bu da işin diğer alanlarına daha az yatırım yapılmasını gerektirecektir.

Raporda, “Düzenleyici ve operasyonel çerçevenin, sigorta şirketlerinin, elde tutma sürelerini en aza indirebilmeleri için Bitcoin’i hemen ABD dolarına dönüştürmelerini sağlayıp sağlayamayacağı şu anda net değil” ifadelerine yer veriliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple Fiyatında Her Şeyi Bu Seviye Belirleyebilir! XRP’de Bu Noktaya Dikkat!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Bu Göstergelerde Ethereum’un (ETH) Gerisinde Kalıyor!

İlgili Haberler