Bir Bitcoin (BTC) ETF Adımı da Fidelity’den Geldi!

İlayda Peker

4,9 trilyon dolarlık varlık yöneticisi Fidelity Investments, yeni bir Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) listelemek için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulundu.

Wise Origin Bitcoin Trust

Wise Origin Bitcoin Trust için düzenleyicinin web sitesinde yer alan S-1 Formu Kayıt Beyanına göre, Çarşamba günü SEC’e başvuru yapıldı. ETF, çeşitli fiyat akışlarından türetilen bir endeks olan Fidelity Bitcoin Index PR’yi kullanarak dijital para biriminin günlük performansını izlemeyi amaçlamaktadır.

Yapılan açıklamalara göre yeni ürün, Bitcoin‘e doğrudan yatırım yapmayı sağlayacak ve yeni ürünün hisseleri, Endeksi hesaplamak için kullanılan aynı metodoloji kullanılarak günlük olarak değerlenecek.

Öte yandan Fon, Fidelity Digital Asset Services’in sorumlu olarak listelendiği Delaware’ye dahil edildi.

Fidelity, yatırımcıların fona geleneksel bir aracılık hesabı aracılığıyla “doğrudan Bitcoin tutma veya transfer etme ile ilgili riskler veya giriş önündeki potansiyel engeller” olmadan erişebileceğini söylüyor. Önerilen diğer Bitcoin ETF‘leri gibi, Fidelity Trust’ın kripto para birimlerine yapılacak kurumsal yatırımların önünü açması planlanıyor.

Bitcoin ETF’leri

2017 yılından bu yana Amerika’da Bitcoin ETF’leri tartışılan bir konu olarak yer alıyor. Şimdiye kadar SEC üyeleri aşırı volatilite ve fiyat manipülasyonu endişeleri sebebiyle Bitcoin ETF’lerini onaylamadı. Ancak piyasada yapılan yorumlar Bitcoin’in artık yaygın olarak kullanımı sebebiyle SEC’in bu duruşunun değişebileceği yönünde.

Geçen hafta Goldman Sachs, yeni bir ETF için başvuruda bulundu. Bunun yanında Kanada’da Bitcoin ETF’leri giderek daha popüler hale geliyor. Son zamanlarda Kanadalı düzenleyiciler iki Bitcoin ETF’ini onayladı. Şubat ortasında piyasaya sürülen Purpose Bitcoin ETF, ilk birkaç saatlik işleminde 100 milyon dolarlık hacim üretti.

Bunlara ek olarak Fidelity, kripto para birimlerini benimseyen ilk büyük kurumlar arasındaydı. Firma, 2014 yılında Bitcoin ve Ethereum (ETH) madenciliğine başladı, aynı yıl Abigail Johnson şirketin başkanı ve CEO’su oldu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’deki Düşüş Altcoin’leri de Etkisi Altına Aldı: Piyasada Kıyım Yaşandı!

Sonraki Haber

CBOE’den Önemli Açıklama: “Kripto Paralardan Vazgeçmiyoruz!”

İlgili Haberler