Amerika Bitcoin ETF’lerini Bu Yıl Onaylayacak Mı?

İlayda Peker

Kripto paralarla ilgili bir araştırma olan The Block 2020 Outlook Survey’e katılanların önemli bir çoğunluğu ABD’li düzenleyicilerin bu yıl bir Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylamayacağına inanıyor.

Bitcoin ETF’leri

Girişim sermayesi yatırım firmaları, finansal hizmet firmaları ve dijital varlık ekosisteminden önemli isimlerin bulunduğu araştırmada 106 katılımcı yer alıyor. Yapılan açıklamalara göre bu 106 katılımcının 82’si yani yaklaşık olarak %77.4’ü, “Bitcoin ETF’leri bu yıl Amerika’da onaylanacak mı?” sorusuna “Hayır” cevabını verdi. Dolayısıyla ankete katılanlardan 24’ü yani %22.6’sı Bitcoin ETF’lerinin 2020 yılında Amerika’da onaylanacağını düşünüyor.

Öte yandan son araştırma ve raporlara göre ETF’lerle ilgili ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun asıl endişeleri, spot piyasalarda onaylanmış herhangi bir ETF olması durumunda oluşacak büyük fiyat manipülasyonlarından kaynaklanıyor.

Bunun yanında SEC, Ekim 2019’da bir varlık yönetim firması olan Bitwise’ın ETF başvurusunu reddettiğini açıklamıştı SEC konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda red kararını neden aldığını ve sahip olduğu endişeleri belirtmişti. Bunun üzerine Bitwise başvurusunu ilerleyen dönemlerde tekrarlanmak üzere geri çektiğini dile getirmişti.

SEC o dönemde yaptığı açıklamalarda, attıkları bu adımın kamu çıkarları ve yatırımcının korunması amacıyla atıldığını dile getirmişti.

Bitwise’ın Hamlesi

Bunun üzerine Bitwise başvuruyu gerçi eçktiklerini, aldıkları geri bildirimler üzerinde çalışacaklarını ve ileride tam uyumlu şekilde Bitcoin ETF başvurusunu tekrarlayacaklarını dile getirdi. Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Bitwise’ın küresel araştırma başkanı Matt Hougan konuyla ilgili yapıtğı açıklamalarda, “Gerçekten başvuruyu geri çektik. Bu prosedürel bir adımdır ve başvurumuzu uygun bir zamanda yeniden yapmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
Zap Projesi Nedir

Zap Coin Nedir?

Sonraki Haber

LINE’ın Kripto Parası Link Nisan’da Japon Kullanıcılarla Buluşacak

İlgili Haberler