Bir Akıllı Sözleşme Platformu Daha Saldırıya Uğradı

İlayda Peker

Li Finance akıllı sözleşme platformunda hacker’ların işine yarayacak bir hata olduğu ifade ediliyor. Yapılan açıklamalara göre bu durum sebebiyle 29 kullanıcının cüzdanı ele geçirildi ve dün gerçekleşen olay sonrasında platform kayıpların bir kısmını karşıladı.

Hack Girişiminin Detayları

Elde edilen bilgilere göre yaşanan son hack olayında yaklaşık olarak 600 bin dolarlık bir kayıp yaşandı. Yapılan açıklamalarda kayıpların AAVE, Tether (USDT), DAI, USD Coin (USDC), Audius (AUDIO), Polygon (MATIC) gibi farklı kripto para birimlerinde gerçekleştiği ifade ediliyor.

Yapılan açıklamalara göre olay, 20 Mart Pazar günü meydana geldi ancak ekip, 12 saat geçtikten sonra olayı öğrendi. Durum öğrenildikten sonra ise platform daha fazla paranın kaybolmaması için ağlarındaki her işlemi durdurdu.

21 Mart’ta ise ekip, neler olduğu konusunda kullanıcıları bilgilendirmek için açıklamalarda bulundu. Açıklamalara göre Onlara göre, bilgisayar korsanı takas işlevini kullanıyordu ve duyuru sırasında henüz kurtarılmamış olan 205 Ethereum ile kayıplara karıştı. Ancak Li Finance ekibine göre bu durumun yaşanmasına sebep olan hata düzeltildi.

Li Finance Nasıl Etkilendi?

Çalınan fonların yanı sıra saldırı nedeniyle Li Finance’in maruz kaldığı bir başka olumsuz etki daha var. CEO Philip Zentner’e göre protokol, önümüzdeki yedi gün içinde gerçekleşecek bir denetime hazırlanıyordu. Endişe verici olan nokta, birçok şirketin protokolü denetleyecek olması ve bu sebeple olay onları olumsuz bir duruma soktu.

Ancak olayla ilgili görüşünü paylaşan bir araştırmacı, çok dikkatli olmadıkça hatanın tespit edilmesinin kolay olmayacağını belirtti. Yine de bu durum, Li Finance’in sert eleştiriler almasını engellememiş gibi görünüyor.

Dolayısıyla yatırımcıların ve kullanıcıların kripto para birimleri ile ilgili herhangi bir işlem yaparken çok dikkatli olmasında ve kendi önlemlerini olabildiğince kendilerinin almasında fayda bulunuyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Analist Bu 3 Altcon’e Dikkat Çekiyor!

Sonraki Haber

Türkiye’nin En Büyük NFT Çekilişi: Rock’n’Verse 10 ETH Değerinde NFT Dağıtacak!

İlgili Haberler