Binance’in FTT Hamlesi Gündeme Bomba Gibi Düştü 

İlayda Peker

Binance CEO’su Changpeng Zhao, geçen Çarşamba günü kripto medya kuruluşu CoinDesk tarafından yayınlanan bir raporun FTX’in kardeş şirketi Alameda Research’ün ödeme gücü sorunları olabileceğini göstermesinin ardından, Binance’in kripto borsası FTX tarafından çıkarılan kalan FTT tokenlerini tasfiye edeceğini söyledi. 

Binance, FTT ve CZ Açıklamaları 

Zhao yaptığı açıklamalarda, “Güne çıkan son ifşalar nedeniyle, defterlerimizde kalan tüm FTT’leri tasfiye etmeye karar verdik” sözlerini kullandı. Zhao, Binance‘in geçen yıl FTX’in öz sermayesinden çekilmesinden bu yana 2,1 milyar ABD doları değerinde stablecoin BUSD ve FTT aldığını da sözlerine ekledi. 

Geçen Çarşamba günü bir yayınlanan rapora göre, Alameda Research’ten bir mali rapor, şirketin borçlarının 30 Haziran itibariyle varlıklarının yaklaşık %54’ünü oluşturduğunu, şirketin varlıklarının önemli bir kısmının FTT olduğunu gösterdi ve bu da şirketin ödeme gücünün sorunlu olabileceğini düşündürdü.  

Yine de Alameda Research‘ün CEO’su Pazar sabahı, ödeme gücüyle ilgili sorunları olmadığını Twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile kamuoyuyla paylaştı. Bu noktada CEO rapora yansımayan 10 milyar dolarlık varlıkları olduğunu dile getirdi. 

“Luna’dan Ders Aldık” 

Zhao konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında, Luna olayından aldıkları dersler doğrultusunda bu haleyi yaptıklarını ifade etti ve “FTT’leri tasfiye etmek, Luna’dan öğrendiklerimizden sonra sadece çıkış sonrası risk yönetimidir” sözlerini kullandı. 

 

Bunlar ek olarak CZ, tokenları elden çıkarırken birkaç ay sürebilecek bir süreç izleyebileceklerini ve piyasaya zarar vermeden bu işi halletmek istediklerini ifade etti. Bunun ardından Alameda Research CEO’su Caroline Ellison CZ’ye verdiği yanıtta, “FTT satışlarınız üzerindeki piyasa etkisini en aza indirmek istiyorsanız, Alameda bugün hepsini sizden 22 dolardan memnuniyetle satın alacaktır!” sözlerini kullandı. 

Bunlara ek olarak CryptoQuant’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ki Young Ju’nun tweetine göre, FTX’teki stablecoin rezervleri son iki haftada %93 düştü ve Pazartesi günü bir yıl içinde en düşük noktaya ulaştı.  


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bu, Kripto Kışın Bitmek Üzere Olduğunun Sinyali Olabilir!

Sonraki Haber

FTT Fiyatında Son Durum: FTX ve Binance Gelişmeleri 

İlgili Haberler