Binance ve Huobi, Hack Bağlantılı 1,4 Milyon Dolarlık Kriptoyu Dondurdu

Bitcoin Haber

Kripto para borsaları Binance ve Huobi, geçtiğimiz Haziran ayındaki 100 milyon dolarlık Harmony Horizon köprü hack’iyle bağlantılı hesapları yeniden dondurdu.

Hesaplar Donduruldu

Ticaret platformları tarafından dondurulan yaklaşık 1,4 milyon dolar değerindeki kripto, Kuzey Kore dışında faaliyet gösteren kötü şöhretli Lazarus Group ile bağlantılı hesaplardan geldi.

Firma tarafından 14 Şubat’ta paylaşılan bir rapora göre, soruşturma blockchain analitik firması Elliptic tarafından yürütüldü. Ancak firma hangi coin ya da tokenlerin dondurulduğunu belirtmedi.

Elliptic, istihbaratı Binance ve Houbi’ye ilettiğini ve onların da Lazarus Group bağlantılı hesapları dondurmak için derhal harekete geçtiğini açıkladı:

“Çalınan fonlar, araştırmacılarımızın karmaşık işlem zincirleri aracılığıyla borsalara aktarıldığını görmeye başladığı yakın zamana kadar hareketsiz kaldı. Bu platformları bu yasadışı para yatırma işlemleri hakkında derhal bilgilendirerek, bu hesapları askıya almayı ve fonları dondurmayı başardılar.”

Harmony istismarından bu yana, Lazarus Group’un işlem izini orijinal hırsızlığa geri döndürmek amacıyla artık ABD OFAC onaylı gizlilik mikseri Tornado Cash’e başvurduğu iyi bir şekilde belgelenmiştir.

Raporda, bunun bir borsadaki fonları nakde çevirmeyi kolaylaştırdığı iddia edilse de, Elliptic müfettişlerinin bu vakada mikser aracılığıyla gönderilen çalıntı fonların tamamının izini sürebildikleri belirtildi.

Elliptic CEO’su Simone Maini, yaşananların sektörün kara para aklamayı önleme ve kriptonun yasadışı faaliyetler için bir “sığınak” haline gelmesini engelleme sorumluluğunu üstlendiğini gösterdiğini öne sürdü:

Bugün kara para aklama tespit edildi ve Kuzey Kore ile bağlantılı çalıntı fonlar gerçek zamanlı olarak donduruldu. Bir sektör olarak, dijital varlıkların kara para aklayanlar ve yaptırımlardan kaçanlar için bir sığınak haline gelmesini önleme ve bunların iyilik için bir güç olmasını sağlama gücüne ve sorumluluğuna sahibiz.

Harmony Bridge Saldırısı

Harmony köprüsü saldırısı, 24 Ocak’ta Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu tarafından Lazarus Group’a atfedildi. Binance ve Huobi bu konuda ilk kez işbirliği yapmıyor.

İki platform 16 Ocak’ta, Harmony saldırısıyla bağlantılı olarak o sırada 2,5 milyon dolar değerinde 121 Bitcoin’i dondurmayı ve kurtarmayı başarmıştı.

Bununla birlikte, fonların üç farklı borsaya gönderilmeden önce Ethereum tabanlı gizlilik protokolü Railgun aracılığıyla aklandığını iddia eden kripto dedektifi ZachXBT’ye göre, kurtarma işlemi o hafta sonu aklanan 63,5 milyon doların yalnızca bir kısmıydı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Musk’ın Köpeği Twitter Koltuğunda: DOGE ve FLOKI Yükselişte

Sonraki Haber

MATIC Fiyat Tahmini: Sıradaki Hedef 1.50 Dolar Mı?

İlgili Haberler