Binance ve BNB’ye SEC Baskısı! Piyasa Düşüşe Geçti!

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Amerika, Binance’i 2017 yılında düzenlediği ICO sebebiyle soruşturmaya aldı ve borsanın son yıllarda milyarlarca dolarlık yasadışı fon sağladığı iddia ediliyor.

Binance’e Kötü Haber

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsası konumunda bulunan Binance, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance Coin’in bir menkul kıymet olarak kaydettirilmediği iddiası ile karşı karşıya. Yapılan açıklamalara göre ABD menkul kıymetler yasalarının ihlal edilip edilmediği araştırılacak.

Haber ilk olarak Bloomberg tarafından servis edildi ve ICO soruşturmasının gizli bir mesele olması nedeniyle anonim kalmak isteyen, konuya yakın kişilere atıfta bulunarak kamuoyu ile paylaşıldı. Bunlara ek olarak SEC’ten henüz konu ile ilgili bir açıklama gelmediğini ifade etmekte fayda var.

Bunlara ek olarak SEC’in ayrıca Binance CEO’su Changpeng Zhao‘ya bağlı piyasa yapıcı şirketleri de ğincelediği ve Binance.US’taki piyasa yapıcıların mülkiyet hisselerinin düzenleyicinin ilgisini çektiği bildirildi. Bu noktada Binance.US’in ve Binance’in ayrı varlıklar olduğunu belirtmekte fayda var.

Bir Binance sözcüsü doğrudan soruşturma hakkında yorumda bulunmadan, “ABD’de ve uluslararası alanda yasa uygulayıcıları ve düzenleyicileri eğitmek ve onlara yardımcı olmak için çok özenle çalışıyoruz. Düzenleyiciler tarafından belirlenen tüm gereksinimleri karşılamaya devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

ICO’lar, Binance Coin ve ABD

Kamuya açık ICO’lar, kripto projeleri ve ekosistemleri için fon toplamak amacıyla tasarlanan geçmiş yıllarda popüler bir kitle fonlaması yöntemiydi. O zamandan beri yasal belirsizliğin ardından gözden düştüler.

Binance, Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 token’ı olarak piyasaya sürdüğü Binance Coin’i 0,15 dolar karşılığında satışa sunmuş ve 16 gün içinde 15 milyon dolar toplamayı başarmıştı. Tüm bu haberlerden sonra hem BNB’de hem de genel kripto para piyasasında düşüş yaşandı. BNB son 24 saat içinde yaklaşık olarak %8 değer kaybederek yazının yayına hazırlandığı sırada 281 dolardan işlem görüyor.



Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Para Borsasına Dava Açıldı! 36 Milyon Dolar Çalındı!

Sonraki Haber

Ethereum Grafikleri: ETH’da Son Durum Ne?

İlgili Haberler