Binance’den Rusya Hamlesi! Bazı Hesaplar Donduruluyor!

İlayda Peker

Hacimce dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı beşinci yaptırım paketinin ardından Rusya’daki kullanıcılara büyük kısıtlamalar getiriyor.

Binance’den Rusya Hamlesi

Binance Perşembe günü resmi olarak Rus vatandaşları veya Rusya’da ikamet edenler için 10.000 avro veya 10.800 dolar işlem kısıtı getirdiğini duyurdu. Kısıtlı hesaplar artık Binance’in spot, vadeli işlemler ve saklama cüzdanlarının yanı sıra staking gibi farklı hizmetlerini de kullanamayacak.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda borsa, “Adres kanıtı ile doğrulanan Rusya dışında ikamet eden Rus vatandaşlarının hesapları ve Rus vatandaşları veya Rusya’da ikamet eden gerçek kişilerin veya Rusya’da yerleşik tüzel kişilerin toplam değeri 10.000 Euro’nun altında kalan hesapları etkilenmeyecek ve aktif kalacaktır.” sözlerini kullandı.

Buna ek olarak açık vadeli veya türev pozisyonları olan kısıtlı kişi ve kuruluşların pozisyonlarını kapatmak için 90 günleri olacak. Öte yandan Binance, yeni alınan önlemlerin “potansiyel olarak normal Rus vatandaşları için kısıtlayıcı” olduğunu belirtti. Borsa, “Binance, bu yaptırımların uygulanmasında sektöre liderlik etmeye devam etmeli. Diğer tüm büyük borsaların yakında aynı kurallara uyması gerektiğine inanıyoruz” sözlerini de kullandı.

CZ Açıklamaları

Binance CEO’su Changpeng Zhao da daha önce Binance gibi kripto borsalarının geleneksel finans kurumlarına benzer şekilde yaptırımlara uyması gerektiğini açıklamıştı. CEO, Binance’in Rusya’ya karşı Batı yaptırımları nedeniyle milyonlarca masum kullanıcının hesabını tek taraflı olarak dondurmayacağını vurguladı.

Öte yandan AB, 8 Nisan’da Rusya‘ya karşı beşinci kısıtlayıcı önlem paketini resmen onayladı ve Ukrayna’ya yönelik eylemlerine yanıt olarak Rus hükümetine karşı bir dizi kısıtlama getirdi. Paket, “Rusya’ya yüksek değerli kripto varlık hizmetleri” sağlama yasağını da  içeriyordu.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

The Next War, İlk Blockchain Tabanlı Battle Royale Tarzı GameFi’yi Başlattı

Sonraki Haber

Goldman Sachs ve FTX’ten Kapalı Kapılar Ardında Toplantı

İlgili Haberler