Binance US’teki Hata Bitcoin’i 8.200 Dolara Düşürdü Ama Karlı Çıkanlar da Var!

İlayda Peker

Dün Binance.US borasında oluşan bir hata sebebiyle Bitcoin (BTC) fiyatı yaklaşık olarak 8.200 dolara kadar düştü. Sorun çok kısa sürede çözüldü ancak bu durum zaman zaman kripto para borsalarında bazı sorunların yaşanabileceğini bir kez daha ortaya koyuş oldu.

Bitcoin 8.300 dolar Düştü

Binance, bir algoritma hatası nedeniyle borsanın ABD kolu olan Binance.US‘ta Bitcoin fiyatının %87 oranında düştüğünü doğruladı. Olay sadece kısa bir süre sürdü ve varlık, 65.000 dolarlık seviyelerde 8.200 dolarlık seviyelere kadar geriledi.

Öte yandan durum kendi kendine çözülmüş gibi görünse de, özellikle hatanın neden oluştuğu belli değil. Bloomberg’e e-postayla gönderilen bir açıklamada Binance.US, hatanın kurumsal bir yatırımcı tarafından işaret edildiğini söyledi ve “Kurumsal yatırımcılarımızdan biri, alım satım algoritmalarında satışa neden olan bir hata olduğunu belirtti. Olayı incelemeye devam ediyoruz, ancak yatırımcının hatayı düzelttiklerini ve sorunun çözülmüş gibi göründüğünü anlıyoruz.” sözlerini kullandı.

Kripto piyasasında böyle bir olay ilk kez meydana gelmiyor. 2017’de Ethereum’un fiyatı, milyonlarca dolarlık bir pazar satışı nedeniyle Coinbase Pro‘da 319 dolardan 10 sente düşmüştü. Ancak bu gibi olaylar geleneksel finansta da yaşanıyor.

Bazıları Karlı Çıktı

Bazı yatırımcılar Binance.US’taki büyük düşüşten karlı çıktı. Bir Reddit kullanıcısı, iki ay önce 11.000 dolardan Bitcoin için emir verdiğini ve düşüş sırasında bu emrin çalışarak ciddi bir kar elde ettiğini açıkladı.

Dolayısıyla her ne kadar zaman zaman kripto para borsalarında sistemsel hatalar olsa da bu gibi durumlar geleneksel finansal sistemlerde de yaşanıyor. Hatta geleneksel sistemlerdeki hatalar çok daha büyük kayıplarla sonuçlanabiliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Fundstrat Stratejistleri Bitcoin (BTC) Fiyat Beklentilerini Açıkladı

Sonraki Haber

Ripple CEO’su: “Ethereum, XRP’yi Geçmesine SEC Sebep Oldu!”

İlgili Haberler