Bitcoin’in (BTC) ve Kripto Para Birimlerinin Tarihsel Büyümesi

İlayda Peker

2012’de Bitcoin’in büyümesi medyanın ilgisini çekmeye başladığında pek çok insan bu potansiyel varlığı görmedi. Ancak kripto para birimleri kısa sayılabilecek bir zamanı arkasında bıraktıktan sonra birçok bireyin ve şirketin gidişatını değiştirdi. Peki, bugün kripto para birimleri ve Bitcoin konusunda neredeyiz?

Bitcoin’in Son 10 yılı

Lider kripto para birimi Bitcoin Temmuz 2010’da 0,0008 dolardan 0,08 dolara kadar yükseldi. 11 yıl sonra ise Bitcoin 65.000 dolardan işlem görüyor ve bu büyüme %470.000’in üzerinde kazanç anlamına geliyor.

Bunun yanında 2010 yılında görmezden gelinen ve dünyanın çok büyük bir çoğunluğunun sadece bir heves olarak nitelendirdiği Bitcoin büyük şirketlerin ya radarına ya da cüzdanlarına girmiş durumda. 2020 yılında ise Bitcoin için çok büyük değişiklikler oldu ve kripto para birimi 10 yıl önce görmezden gelinen bir varlığın nasıl ana akım haline gelebileceğini kanıtladı.

Öngörülü olan ve erken zamanda Bitcoin yatırımı yapan şirketler ciddi karlar elde ederken, yeni BTC alan şirketler bile şu anda karlı durumda.

Öte yandan Ethereum 2013 yılında kuruldu ve akıllı sözleşme işlevine sahip merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir blok zinciri olarak hayatımıza girdi. Şimdi piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, bu pazarda zaman içinde büyük başarılar elde eden en iyi varlıklardan biri konumunda bulunuyor.

Yeni ve daha büyük kripto para birimleri dünyasında Ethereum, Bitcoin’den sonra en iyi gelişmeyi gösteren kripto para birimleri arasında kendisine yer buldu.

Bir Sonraki Altın Standardı

“Ethereum katili” olarak adlandırılan Cardano, en büyük ve en hızlı büyüyen kripto paralardan biri haline geldi. Cardano, 2017 yılında teknoloji uzmanları Charles Hoskinson ve Jeremy Wood tarafından oluşturuldu ve son 2 yıldır akıllı sözleşmeler ve yeni teknolojiler konusunda zemin kazanmak istiyor.

Kripto para dünyasında yakalanacak bir sonraki büyük dalganın ne olacağını söylemek neredeyse imkansız. Bitcoin, Ethereum ve Cardano gibi bazıları kalıcı güç bulurken diğer bazı kripto para birimleri bu büyüme karşısında ezilip gitti.


Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

AMC CEO’su Gelecekte Bir Kripto Para Birimi Piyasaya Sürebileceklerini Açıkladı

Sonraki Haber

Shiba Inu Public Platformunda Listelendi, Robinhood Borsası Adım Atacak Mı?

İlgili Haberler