Binance Token’laştırılmış Hisse Senetleri, Yasaları İhlal Mi Ediyor?

İlayda Peker

Binance son zamanlarda attığı yenilikçi adımlar ile adından sıkça söz ettiriyor. İşlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası konumunda olan Binance’in kullanıcılarına sunduğu en yeni ürünlerden biri de hisse senedi token’ları. Kripto para ekosistemi açısından bu ürünler bir başarı olarak nitelendirilse de düzenleyici kuruluşlar bu ürünlerin yakın zaman yasal açıdan sorun yaratabileceğini düşünüyor.

Hisse Senedi Token’ları

Almanya’nın Mali Denetleme Kurumu, token’laştırılmış hisseler sunma konusunda Binance’i araştırıyor ve şu anda tablo çok da iç açıcı görünmüyor. Resmi web sitesinde yayınlanan bir hukuki görüşe göre, Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin) Binance’in Tesla gibi halka açık şirketlerin hisselerinin Blockchain üzerinde alınıp satılmasından bağımsız olarak menkul kıymet yasalarını ihlal ettiklerini düşünüyor.

Token’laştırılmış bir hisse, bir hisse senedinin bir blok zincirindeki temsili olarak nitelendirilebilir. Teoride bu varlıklar, Binance tarafından satın alınan gerçek hisselerle 1:1 destekleniyor. Token’lar, normal hisse senetlerine benzer şekilde işlem görüyor ve normal bir hisse senedinin yapacağı gibi kripto para birimlerinde temettü ödemesi yapıyor.

Çok basit bir ifadeyle, dayanak varlığın para yerine bir hisse olması dışında, bir stablecoin’e benzer şekilde çalışıyorlar.

Bu noktada Binance’in tokenlaştırılmış hisse senedi sunan tek borsa olmadığını ve Bittrex ve FTX’in halihazırda bu hizmeti verdiklerini hatırlatmak gerekiyor.

Menkul Kıymet ve Token’laştırılmış Hisse

BaFin açıklamasında, geleneksel kurumlar tarafından sunulan menkul kıymetler ile Binance tarafından sunulan ürün arasında ayrım yapmıyor. Kurum, Binance’in düzenleyicileri bilgilendirmesi ve Alman piyasasına menkul kıymetler sunmak için gerekli tüm prosedürlere uyması gerektiğini savunuyor.

Bunlara ek olarak BaFin, Binance’in dolandırıcılığı ve yasal ihlalleri ortadan kaldırmak için yasaların gerektirdiği tüm bilgileri içeren bir broşür yayınlaması gerektiğini açıklıyor. Bu vroşürün içeriğini değerlendirip onayladıktan sonra, Binance yasal olarak tokenize edilmiş hisseleri sunma yetkisine sahip olacak.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Düşüyor! Ethereum ve Diğer Altcoin’lerde Son Durum

Sonraki Haber

ABD Adalet Bakanlığı Bitcoin (BTC) Takibinin Sıkılaşmasını İstiyor

İlgili Haberler