“Binance Smart Chain’de Sahte Hacimler Var” İddiası Yanıt Buldu!

İlayda Peker

Son zamanlarda Binance Smart Chain’in sahte hacimler bildirdiği iddiaları ortaya atıldı. Konuyla ilgili yapılan son araştırmalar ise bazı ilginç durumlar olabileceğini gözler önüne seriyor.

Sahte Hacim Söylemleri

Binance Smart Chain ile ilgili birkaç sahte hacim suçlamasının ardından, Andrew Kong dahil olmak üzere bir dizi endüstri araştırmacısı rakamları derinlemesine incelediler. Ayrıca en popüler otomatik piyasa yapıcısı PancakeSwap de son zamanlarda bazı büyük miktarlar yayınladı ve bu da konuya ilginin artmasına sebep oldu.

Öte yandan FTX türev borsası kurucusu Sam Bankman-Fried de araştırmaya katıldı ve bildirilen hacmin çoğunun gerçek olduğuna inandığını belirtti.

Binance Smart Chain Hacmi

Araştırmacı, gördükleri en çok dikkat çeken şüpheli faaliyetin benzersiz adresler olduğunu belirtti. 1inch Exchange’in CHI gas token’ı dağıtımı, öncelikle benzersiz adreslerdeki bu ani artışla ilişkilendirildi. Bu nedenle BSCscan algoritması, CHI sözleşmesi tarafından oluşturulan adresler hariç tutulacak şekilde değiştirildiğinde rakamlar normalleşti.

Buna ek olarak araştırmacı, son zamanlarda PancakeSwap‘teki hacimlerin de oldukça tartışmalı olduğunu da belirtti.

Ayrıca Kong’un ifadelerine göre yatırımcılar wash trading için bir yandan alım satım yaparken hem hacimleri hem fiyatları etkiliyor olabilir. Bu sebeple wash trading işlemlerine de ayrıca dikkat edilmesi gerektiği düşünülüyor.

“Sahte Hacim Yok”

Tüm bunlara ek olarak araştırmacı sosyal aktiviteye de baktı ve hacmin sahte olduğunu gösteren çok az kanıt olduğu sonucuna vardı. Konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Kong, “Genel olarak bulgularımız büyük ölçüde sahte etkinlik ve botların anlatısını doğrulayacak çok fazla kanıt bulamadı. Bunun yerine, değişken proje kalitesiyle birlikte daha yeni ve daha az gelişmiş bir bireysel kitlenin gerçek hızla büyüyen faaliyetine işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

10 Yılda Diğer Varlıkları 10’a Katladı: Bitcoin (BTC)!

Sonraki Haber

Bugün Bitcoin’de (BTC) Yaşanan Düşüşün Sebebi Hindistan Mı?

İlgili Haberler