Binance, SegWit İle Bitcoin Yatırma İşlemlerini Başlattı!

Binance, SegWit İle Bitcoin Yatırma İşlemlerini Başlattı!

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, Bitcoin (BTC) ile para yatırma desteği vermek üzere Segregated Witness’ı (SegWit) kullanacağını açıkladı.

Binance resmi bir açıklamada, SegWit desteğinin Noel arifesinde para yatırma seçeneği dahil olmak üzere genişletildiğini söyledi. Protokol güncellemesi başlangıçta yalnızca para çekme işlemleri için etkinleştirildi.

Binance ve SegWit

Binance kullanıcıları artık BTC (SegWit) ağını seçerek bir SegWit (bech32) adresine para aktarabiliyor. Borsa konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “SegWit ücretlerin düşmesine yardımcı oluyor, ancak uyumsuz varlıkları yanlış bir şekilde adrese gönderirseniz, paranızın geri alınamayacağını ve bunun da kalıcı kayıpla sonuçlanacağını lütfen unutmayın.”ifadelerini kullandı.

SegWit Nedir?

2017’de uygulanan SegWit, ağı ölçeklendirmeye ve ilgili hataları düzeltmeye yardımcı olmak için tasarlanmış bir Bitcoin protokol yükseltmesidir. SegWit, blok zincirindeki verileri, yani imzaları işlem verilerinden ayırarak gerçekleştirme yöntemi olarak biliniyor. Bu protokol yükseltmesi, tek bir blokta daha fazla işlemin depolanmasına izin vererek işlem kapasitesini artırıyor.

Transactionfee.info’dan alınan veriler, Bitcoin işlemlerinin kabaca üçte ikisinde şu anda SegWit kullandığını gösteriyor. Bitcoin, değer depolamak için parasal bir araç olarak ortaya çıkmış olsa da, bazılarının günlük kullanım için benimsemeyi engellediğini iddia ettiği ölçeklenebilirlik sınırlamalarıyla karşılaşmaya devam ediyor.

Lightning Network Nedir?

Lightning Network ise ödeme protokolü olarak Bitcoin için uygun bir katman 2 ölçekleme çözümü olarak sunuldu. Bitcoin protokolünün soft fork güncellemesi olan SegWit’in aksine Lightning Network, anlık, daha düşük maliyetli işlemlere olanak tanıyan ek bir katmandır.

Sınırlı işlem kapasitesine rağmen Bitcoin, dijital para piyasasının fiili lideri olmaya devam ediyor. Diğer kripto varlıkları üzerindeki hakimiyeti son zamanlarda bir yılın zirvelerine ulaştı. CoinMarketCap’e göre, Bitcoin’in hakimiyet oranı şu anda %68,7 idi.

Tabii ki bu noktada Bitcoin’in fiyatının artışta olmasının ve 10 gündür rekor tazelemesinin etkisi olduğunu belirtmek gerekiyor. BTC fiyatı 16 Aralık’ta eski tüm zamanlar rekoru olan 20.000 doların üzerine çıktı ve 10 gündür 20.000 doların altı görülmedi. Bu yükseliş sırasında ve öncesinde altcoin yatırımcıları da varlıklarını BTC’ye taşıdıkları için Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı arttı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.