Binance, Huobi ve OKEx’i Geride Bıraktı!

İlayda Peker

İngiltere merkezli veri şirketi CryptoCompare tarafından yayınlanan son rapora göre Binance, Eylül ayı rakamlarında 164,8 milyar dolar ile hacim bazında en büyük kripto türev borsası haline geldi ve Huobi ile OKEx’i geride bıraktı.

Binance Birinci Sıraya Yükseldi

Üst düzey borsaların işlem hacmini inceleyen CryptoCompare, Binance’in en yakın rakipleri Huobi ve OKEx’i yaklaşık olarak 8 milyar dolar ile geride bıraktığını açıkladı.

Yapılan açıklamalara göre Huobi’nin işlem hacmi 156,3 milyar dolar ve OKEx’in işlem hacmi 155,7 milyar dolar bandında bulunuyor. Son zamanların en tartışmalı türev borsası BitMEX ise Eylül ayındaki 56,4 milyar dolarlık işlem hacmi ile dördüncü oldu.

Bilindiği gibi BitMEX’te büyük bir deprem yaşanıyor. Amerika Birleşik Devletleri Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından kara para aklamaya uygun hizmet verme ve yasadışı bir platform işletme sebeplerinden suçlanmıştı ve hemen arkasından borsanın baş teknoloji sorumlusu Samuel Reed gözaltına alınmıştı. Bu haberlerin ardından borsa yüzde olarak %30,7 ile en büyük aylık düşüşü gördü.

Bunlara ek olarak Huobi, OKEx ve Binance, hacimler aylık %17,5 azalarak 634,9 milyar dolara gerilese bile, Eylül ayının türev hacminin yaklaşık %90’ını oluşturdu. CryptoCompare, FTX‘in Eylül ayında 23.89 milyar dolarlık işlem hacmi ile %12 artışla işlem gören tek türev borsası olduğunu bildirdi.

Yılın En Yüksek Seviyesi

Rapor, türev borsalarındaki günlük hacimlerin 3 Eylül’de 27,6 milyar dolarlık işlemle yıllık en yüksek seviyeye ulaştığını vurguladı. 2020’deki bir önceki yüksek seviye 27 Temmuz’da 27.1 milyar dolar olarak belirlendi.

Bunların yanında düzenlenmiş bir platform olan CME’deki kurumsal opsiyon hacimleri, Ağustos rakamlarından %79,4 artarak aylık işlem gören 4.872 sözleşme hacmine ulaştı. CryptoCompare, CME Bitcoin (BTC) vadeli işlemler sözleşme hacimlerinin sabit kaldığını, Ağustos ayında işlem gören 203.867 sözleşmeye kıyasla yalnızca %1 düşüş gösterdiğini bildirdi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple’daki Bu Gelişme Rekora Giden Yolda XRP’nin Önünü Açabilir

Sonraki Haber

7 Merkez Bankası ve BIS’ten Dijital Para Raporu

İlgili Haberler