Binance Coin Rekor Kırdı: BNB’deki Rekorun Arkasında Ne Var?

İlayda Peker

Geçtiğimiz 6 ayda Binance Coin (BNB) sessizce yükselişe geçti, bu dönemde %189 kazandı ve 18 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi 46.90 dolara ulaştı. Bu fiyat zirvesi, BNB yakımından sadece bir gün önce gerçekleşti ve yatırımcılar, yakım sona erdiğinde BNB fiyatının yükselip yükselmeyeceğini merak etmeye başladı.

BNB Yakımı

Token yanması, kripto paraların dolaşımdan kalıcı olarak çıkarılması olarak tanımlanabilir ve bu deflasyonist teknik, kripto sektöründeki birçok proje tarafından kullanılan yaygın bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bu süreç kripto paraları yok etmiyor, aksine kullanılamaz hale getiriyor.

Tedarik değişikliğinin yanı sıra, Binance Chain kısa süre önce Merkezi Olmayan Finans (DeFi) uygulamalarının ve zincirler arası varlık borsalarının katılmasına izin veren akıllı sözleşme faaliyetini de başlattı. Dolayısıyla bu iki sebep BNB fiyatını yükselten ana etkenler olarak değerlendiriliyor.

Bunlara ek olarak Binance Vadeli İşlemler piyasaya sürüldüğünde, borsa vadeli işlemler platformu gelirinin BNB‘nin üç aylık yakımına dahil edileceğini duyurdu. Tedavülden kaldırılan bu kripto paralar, 2020’nin son çeyreği için Binance‘in kazancının belirli bir yüzdesini yansıtacak.

Vadeli işlem sözleşmelerinde mutlak piyasa lideri olmasına rağmen, sürekli büyüyen borsa bu hizmeti oldukça yakın zamanda başlattı. Başlangıcından bu yana geçen 16 ay içinde, platform 4 milyar dolarlık open interest’e ulaştı. Bu rakam OKEx, Huobi ve BitMEX gibi daha köklü türev borsalarını geride bırakıyor.

Binance Yakım Süreci

Başlangıçta Binance, imha edilmesi planlanan coin’leri geri satın alacağını belirtti ancak bu politika Şubat 2019’da değişti. Dolayısıyla gerçek token yakma süreci potansiyel arzı 100 milyar hedefine ulaşana kadar azaltmayı içeriyor.

En son BNB yakma turu 16 Ekim 2020’de meydana geldi ve toplam 2,25 milyon Binance coin yakıldı. Bildirilen arzı 142,41 milyon seviyesinde olmasına rağmen, Messari 108,35 milyon likit arzını hesaplıyor.

Binance Coin Fiyat

Yazının yayına hazırlandığı sırada 45 dolar bandında işlem gören BNB’nin şu an için geri çekilme yaşadığı görülüyor. Ancak son zamanlarda sergilediği fiyat performansının yanında bu düşüş oldukça küçük.

Analistler eğer bir altcoin sezonu başlarsa BNB’nin yeni rekor seviyeleri görmesinin çok zor olmayacağını düşünüyor.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Almak İsteyenler, Altın Almak İsteyenlerden Fazla

Sonraki Haber

Tokenize Bitcoin’ler Giderek Büyüyor ve Bazı Sorunlara Yol Açıyor

İlgili Haberler