Binance Çinli Kullanıcılara Hizmet Vermeyecek! Fiyatlar Nasıl Etkilendi?

İlayda Peker

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto par işlem platformu konumunda bulunan Binance  bu sabah yaptığı bir açıklama ile deyim yerindeyse gündeme bomba gibi düştü. Binance yaptığı açıklama ile Çinli kullanıcılara artık hizmet vermeyeceğini duyurdu.

Binance ve Çin Açıklaması

2017 yılından beri Çin’den çekilmiş olan Binance yaptığı son açıklama ile Çin bölgesini listelerinden tamamen kaldıracağını ifade etti. Yapılan açıklamalara göre bu adım için verilen son tarih 31 Aralık 2021 ve dolayısıyla 2022 yılı itibari ile Çinli kullanıcılar Binance platformunu kullanamayacak.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre Binance, kullanıcı kayıtlarının da bir taramasını yapacak ve borsayı kullanan Çinli kullanıcıların tespit edilmesi halinde bu hesaplar yalnızca para çekme moduna alınacak. Dolayısıyla bahsi geçen kullanıcılar sadece pozisyon kapatma ve para çekme işlemlerini kullanabilecek. Bir hesap değişikliği öncesinde ise borsa kullanıcılarını 1 hafta öncesinden e-mail ile bilgilendireceğini ifade etti.

Bu noktada Binance, platformun düzenleyici uyum çerçevesinde çalışmanın kendileri için çok önemli olduğunu ve bu adımın bölgenin düzenleyici gereksinimleri sebebiyle atıldığını ifade ediyor. Son olarak borsa yaptığı açıklamalarda, “Binance, uyumluluk yükümlülüklerine her zaman büyük önem vermiştir ve yerel düzenleyici kurumların ilgili gereksinimlerine her zaman sıkı bir şekilde uymuştur.” sözlerini kullandı.

Bitcoin ve DeFi Token’lar

Binance açıklamasından sonra lider kripto para biriminin fiyatında gözle görülür bir geri çekilme yaşandı ve fiyat 54.700 dolara kadar geriledi. Yazının kaleme alındığı an itibari ile ise Bitcoin fiyatı 55.100 dolar bandında işlem görüyor.

Bunun yanında DeFi token’larının fiyatlarının aynı zamanda artmış olması dikkatleri çekiyor. Aslında daha önce de ortaya çıkan Çin yasakları sırasında yatırımcıların DeFi token’larına geçiş yaptıklarına şahit olmuştuk. Dolayısıyla bu durum her ne kadar dikkat çekse de çok da şaşırtıcı olmadı.

Bitcoin’in düşüş yaşadığı süreç içinde UniSwap (UNI), PancakeSwap (CAKE), dYdX ve SushiSwap (SUSHI) gibi DeFi token’ları yükselişe imza attı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bloomberg Uzmanları, Bitcoin (BTC) Fiyat Beklentilerini Açıkladı

Sonraki Haber

Coinbase NFT Platformu 2021 Yılında Kullanıcı İle Buluşacak

İlgili Haberler