Huobi ve Binance Borsalarından Çin Açıklaması! Borsalar Hizmet Vermeyecek!

Fatih Uçar

Bugün gelen açıklamalarla birlikte en büyük iki borsanın Çin vatandaşlarına hizmet vermeyeceği duyuruldu. Binance zaten uzun süredir ülkede yasaklı olduğu için Çinliler tarafından legal olarak kullanılamıyordu. Ancak Huobi halen Çinlilerin kullandığı bir borsa ve yıl sonuna kadar tüm kullanıcıların erişimi kesilecek.

Houbi Açıklaması

Seyşeller merkezli kripto para borsası Çin’de kurulmuştu. Hong Kong, Güney Kore, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi ofisleri bulunan marka bugün yaptığı açıklamayla Çin vatandaşlarına hizmet vermeyeceğini duyurdu.

Çin vatandaşlarının borsadaki aktif üyelikleri yıl bitmeden kapatılmış olacak. Daha önce yeni üyeliklerin kapatılacağı zaten duyurulmuştu ancak bugün gelen haber tamamının bu yasaktan etkileneceğini doğruladı.

Çin Merkez Bankası son yaptığı açıklamada kripto paraların yasal olmadığına değinmiş ve üstü kapalı şekilde kripto para yatırımcılarını tehdit etmişti. Bu baskılara daha fazla dayanamayan Huobi artık ana vatanında müşterilerine hizmet veremeyecek. Hong Kong bölgesinde kullanıcıları etkilemeyecek bu karar tüm Çin ana karasını kapsıyor. Kademeli şekilde borsadaki tüm Çinlilerin hesapları kapatılacak. Bugün yapılan açıklamada kullanıcıların cüzdanlarını boşaltması istendi.

Yasaklar konusunda Çin dünya genelinde çığır açmış bir ülkedir. Çin vatandaşları şu an rahatça kullandığımız hemen hemen hiçbir dijital uygulamaya erişemez. Tüm popüler uygulamaların yerli alternatifleri Çin vatandaşlarına yasaklarla dayatılmaktadır. Çin “yerli alternatif” mantığını o kadar geliştirdi ki, kendi NFT pazarlarını ve blockchain ağlarını bile oluşturuyor.

Binance Zaten Hizmet Vermiyor

Huobi sonrasında Binance borsasından da Çin açıklaması geldi. Zaten aktif olarak borsanın Çin’de yasaklı olduğunu açıklayan yetkililer, Çin vatandaşlarına hizmet vermediğini duyurdu. Ancak VPN ve alternatif yöntemlerle bazı Çinliler Binance borsasını kullanabiliyor.

Borsanın yaptığı bu açıklama ile Çinli yöneticileri ikna edip edemeyeceği ise merak konusu oldu. Binance borsası Çin merkezli GSM numaralarının üyeliklerde kullanımını askıya aldı. Yakın zamanda aktif üyelikleri tespit ederek kapatması ülkedeki müşterilerini endişelendiriyor.

Çin geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada yeni yasakların gelmeyeceğini iddia etmişti. Ancak son 10 gündür ülkeden gelen haberler bunun tam tersini söylüyor. Kripto para ticaretini ilk defa illegal olarak tanımlayan ülkede 2 ay önce hükümet sözcüsü vatandaşların “kripto para ticareti” konusunda özgür olduklarını söylemişti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

İtalya’nın Önde Gelen Dijital Ödeme Ağından Dijital Euro Adımı

Sonraki Haber

El Salvadorlular Bitcoin (BTC)’i Benimsedi Mi?

İlgili Haberler