Binance CEO’su: ABD’li Kullanıcılar İçin Daha Zekice Önlemler Alınmalı

İlayda Peker

Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao (CZ), akıllı ABD’li yatırımcıların yasadışı olarak küresel borsaya erişimini engellemek için Binance’in daha fazlasını yapması gerektiğini düşünüyor. Bloomberg ile yaptığı röportajda CZ, borsanın ABD’li yatırımcıların platforma erişimini engelleme şekli konusunda daha zekice davranması gerektiğini dile getirdi.

Amerikalılar Binance’ten Vazgeçmiyor

Binance CEO’su Amerikalı kullanıcılar ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Temel olarak, engellememizi sürekli olarak iyileştirmeye çalışıyoruz. Bazen engellememizi aşmak isteyen ve yine de platformu kullanmak isteyen birkaç kişi oluyor. Bunu korumak için daha akıllı bir yol bulmamız gerekiyor ve bunu bulduğumuzda onları engelliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hacim bazında dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, yasal riskler nedeniyle Eylül 2019’da ABD’li yatırımcılara hizmet vermeyi bıraktı. Borsa daha sonra Binance.US’yi Amerikan müşterilerine hizmet vermek üzere Financial Crimes Enforcement Network tarafından onaylanan BAM Trading Services ile ortaklaşa başlattı.

CZ Cuma günü Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda, Binance.US‘un Binance’ten teknoloji lisansı alan ve Malta merkezli borsadan marka desteği alan ayrı bir kuruluş olduğunu tekrar dile getirdi.

Bunlara ek olarak Binance.US üzerindeki işlem hacminin, ana Binance borsasındaki günlük cironun sadece küçük bir kısmı olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte, bildirilen hacimler genellikle şişiriliyor ve gerçek işlem faaliyetini temsil etmiyor. Daha önce de defalarca ortaya çıktığı gibi hala büyük borsaların sahte hacimleri duyurmaya devam ettiği düşünülüyor.

Bunların yanında Binance sürekli olarak küresel genişleme yolunda adımlar atıyor ve bu amaçla çeşitli ülkelerde Binance’in yerel yan kuruluşlarını açıyor. Ancak bazı kuruluşların beklendiği başarıyı elde edemediği ve kapandığı görülüyor.

Borsaların Amerika İle İmtihanı

Birkaç kripto borsası, Amerika Birleşik Devletleri’nin dijital varlıklara yönelik tutarsız yasal yaklaşımı konusunda ülkede  bir yer edinmek için mücadele ediyor. Daha geçen ay Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu veya kısaca CFTC, lisanssız bir borsa işlettiği için türev işlem platformu BitMEX‘e karşı bir sivil yaptırım davası açtı.

Aynı zamanda Adalet Bakanlığı, BitMEX’in yürütme ekibi için kara para aklamayı kolaylaştırması nedeniyle cezai yaptırım uygulamak istiyor. Bunlara karşılık ise BitMEX yeni AML kuralları getirdi ve işlem gözetim önlemleri aldığını açıkladı.


Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Mevcut Bitcoin (BTC) Rallisi, 2017 Rallisinden Çok Daha İstikrarlı!

Sonraki Haber

PayString Ripple’ın Yeni Ürünü Mü? Yoksa Sadece Bir İsim Değişikliği Mi?

İlgili Haberler