Beklenen Oldu: Genesis İflas Başvurusunda Bulundu

Bitcoin Haber

Kripto para borç veren Genesis, New York Güney Bölgesi’nde 11. Bölüm iflas başvurusunda bulundu. Ocak 19 dosyalamasına göre firmanın tahmini yükümlülükleri 1 milyar ila 10 milyar dolar ve varlıkları da aynı aralıkta.

Genesis İflas Başvurusunda Bulundu

Daha önceki haberlerde şirketin likidite krizini durdurmak için sermaye artırımı yapamaması halinde iflas koruma başvurusunda bulunmayı düşündüğü iddia edilmişti.

19 Ocak’ta yapılan basın açıklamasında Genesis, “alacaklılarına ve kurumsal ana Digital Currency Group‘a (DCG) varlıklarını korumak ve işi ileriye taşımak için en etkili yolu değerlendirmek üzere” danışmanlarıyla görüşmelere başladığını söyledi:

Genesis şimdi bu tartışmaları daha da ilerletmek için mahkeme gözetiminde bir yeniden yapılandırma süreci başlattı.

Şirketin 11. Bölüm planına göre, işletmenin “yeni bir sahiplik altında ortaya çıkmasını” sağlayacak bir “satış, sermaye artırımı ve/veya bir özsermaye işlemi” peşinde koşan “ikili bir süreç” tasarlanıyor.

Genesis‘in türevleri, spot ticareti, broker-bayi ve saklama işleri Bölüm 11 işlemlerinin bir parçası değildir ve firmaya göre faaliyetlerine devam edecektir.

Ayrıca, “devam eden ticari faaliyetlerini desteklemek ve yeniden yapılandırma sürecini kolaylaştırmak için yeterli likidite sağlayacağına” inandığı 150 milyon dolardan fazla nakit paraya sahip olduğunu iddia etti.

Yeniden yapılandırma süreci, şirketin yönetim kurulunun “bağımsız bir özel komitesi” tarafından yönetilecek ve Genesis, sürecin “Genesis müşterileri ve Gemini Earn kullanıcıları için en uygun sonucu” sağlamayı amaçladığını söylüyor.

FTX’ten Sonra Genesis

Firma, FTX‘in çöküşünün neden olduğu piyasa türbülansının ortasında Kasım 2022’de platformundan para çekme işlemlerini askıya almıştı. Bu hareket, Genesis tarafından yönetilen Gemini kripto para borsasının kullanıcıları için getiri sağlayan bir ürün olan Gemini Earn kullanıcılarını etkiledi.

Gemini kurucu ortağı Cameron Winklevoss, iflasın Gemini kullanıcılarının varlıklarını geri alabilmeleri için “çok önemli bir adım” olduğunu tweetledi ancak DCG ve CEO’su Barry Silbert’in “alacaklılara adil bir anlaşma sunmayı reddetmeye devam ettiğini” iddia etti ve “Barry ve DCG akıllarını başlarına almazlarsa” dava açmakla tehdit etti.

Hem Genesis hem de Gemini, Earn programı aracılığıyla kayıtsız menkul kıymetler sundukları iddiasıyla Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) suçlamalarıyla karşı karşıya.

Genesis’in ana şirketi DCG’nin Genesis’in yükümlülüklerini dengelemek için 500 milyon dolarlık girişim sermayesi portföyünün bir kısmını satmak zorunda kalabileceğine dair korkular artıyor.

DCG, 17 Ocak’ta “işletme giderlerini azaltmayı ve likiditeyi korumayı” amaçlayan bir hamleyle temettü ödemelerini durdurdu. Kripto medya kuruluşu CoinDesk’in satışının da değerlendirildiği ve bunun DCG’ye 200 milyon dolar kazandırabileceği bildiriliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Rocket Pool Token (RPL) Binance Listelemesi Sonrası Yükseldi

Sonraki Haber

Bu Gösterge SHIB, ADA ve Dogecoin’in Değerinin Düşük Olduğunu Gösteriyor

İlgili Haberler