El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) Resmi Para Birimi Olarak Tanıması, Sektörü Nasıl Etkiler?

Metin Alaca

Bitcoin 2021 konferansının “büyük duyurusu” olarak günlerdir heyecan yaratılan gelişme sonunda açıklandı. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, lider kripto para birimini yasal para birimi konumuna getirmek için haftaya Kongre’ye yasa tasarısı teklifinde bulunacağını açıkladı.

Bukele, Bitcoin’i Yasal Para Birimi Yapmak İstiyor

Miami’de düzenlenen ve tarihin en büyük Bitcoin konferansı olarak görülen Bitcoin 2021’nin sürpriz konuğu Bukele, bu açıklaması ile kesinlikle büyük bir etki uyandırdı. Bukele’nin ülkesi bu tasarıyı henüz kabul etmese ve görüşmese bile Bitcoin için bunun tarihi bir an olduğu söylenebilir. BTC/USD paritesi de özellikle bu haber sonrasında harekete geçti.

El Salvador’un yasal para birimi haline getirilmesi için çalışmalara başlayan Bukele, konu hakkında da şöyle bir açıklamada bulundu:

“Önümüzdeki hafta bizzat Bitcoin’i El Salvador’da yasal ve dolaşımdaki para birimi haline getirecek bir yasa tasarısını Kongre’ye göndereceğim. Kısa vadede bu kararın ülkenin istihdamına olumlu etki edeceğini ve binlerce kişiye finansal erişimi sağlayacağını düşünüyorum.”

“Büyük Fikirler Güzel ve Önemlidir”

Bukele, bu müjdeyi vermeden önce yaptığı açıklamasında ise büyük fikirlerin ne kadar önemli ve güçlü olduğuna değindi. Bu tasarı henüz kabul edilmese de devlet başkanı aslında bu açıklaması ile büyük bir fikri ortaya attı ve ortaya atılan her fikrin daha da derinleşmesi beklenen bir gelişme.

Merkez bankalarının yarattığı tehlikenin bizzat bir devlet başkanı olarak farkında olduğunu belirten Bukele, Bitcoin ve kripto paralarla ise bunun aşılabileceğinin mesajını verdi. Merkez bankalarının ekonomik istikrara zarar verebilecek eylemlerde bulunduğunu belirten Bukele, bunlar tarafından arzı kontrol edilemeyen paralara yönelik ihtiyacın arttığını da vurguladı.

Merkez Bankaları Bitcoin Alacak mı?

El Salvador’un bu hamlesi öncesinde ise birçok kişi merkez bankalarının buna yönelik hareket edeceği tahmininde bulundu. Henüz hiçbir merkez bankası rezerv para birimi olarak BTC alımı yapmasa da özellikle El Salvador hamlesi sonrasında buna yönelik beklentiler arttı.

Dünyanın en büyük yatırım fonlarından Ruffer’ın 600 milyon dolarlık Bitcoin yatırımından 1,1 milyar dolar kazanç elde etmesi ise merkez bankalarını lider kripto para birimine itecek sebeplere bir yenisini eklemiş gibi gözüküyor. El Salvador’un duyurusu da sektörü tam olarak bu şekilde olumlu etkileyebilir. Buna karşın El Salvador’un özellikle uyuşturucu trafiğinde nam salmış olması, ABD ve diğer ülkelerden BTC ödemelerine yönelik yaptırımlar uygulanması riskini arttırabilir.Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum ve Cardano: “İki Proje de Farklı Yaklaşımları Benimsiyor”

Sonraki Haber

Akıllı Kontratlarla Tamamen Desteklenen Yeni Stablecoin Artık Sahada: DIRHAM

İlgili Haberler