Bankacılık Krizi Derinleşiyor Mu? 

Bitcoin Haber

Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan bankacılık krizi derinleşiyor. Dahası, son araştırmalar Amerikan bankalarının başının çok daha fazla belada olabileceğini gösteriyor. 

ABD Bankacılık Krizi Derinleşiyor 

İngiliz Telegraph gazetesi 2 Mayıs’ta Amerika’daki 4.800 bankanın neredeyse yarısının “sermaye tamponlarını tükettiğini” yazdı. 

Dahası, Amerikan bankalarının hisse senetleri bu hafta düşüyor. Düşüşler, 1 Mayıs’ta First Republic Bank’a federal düzenleyiciler tarafından el konulmasının ardından geldi. Amerika’nın en büyük bankası JP Morgan Chase, bankanın mevduatlarını ve varlıklarının çoğunu devralacak. 

Raporda, ABD ticari emlak ve tahvil piyasasındaki çöküşlerin “Amerikan bankacılık sistemindeki 9 trilyon dolarlık sigortasız mevduatla çarpıştığı” belirtildi. 

Stanford Üniversitesi bankacılık uzmanı Profesör Amit Seru, Telegraph’a yaptığı açıklamada binlerce bankanın batık durumda olduğunu söyledi ve ekledi 

Bunun sadece Silicon Valley Bank ve First Republic ile ilgili olduğunu düşünmeyelim. ABD bankacılık sisteminin büyük bir bölümü potansiyel olarak iflas etmiş durumda.

Profesör Seru tarafından Nisan ayında yayınlanan bir rapor, 2,315’ten fazla bankanın şu anda yükümlülüklerinden daha az değere sahip varlıklar üzerinde oturduğunu tahmin ediyor. 

ABD bankacılık sisteminin varlıklarının piyasa değeri, vadeye kadar elde tutulacak kredi portföylerini hesaba katan varlıkların defter değerinin gösterdiğinden 2.2 trilyon dolar daha düşüktür.

 

Bu kredi kuruluşlarından bazıları Amerika’nın en büyük bankalarıdır ve bir tanesi “1 trilyon doların üzerinde varlığa sahip küresel sistemik bir kuruluş” olarak tanımlanmıştır. 

Ayrıca, Federal Rezerv’in parasal sıkılaştırması henüz ekonomiyi tam olarak etkilemedi. Devasa bir borç duvarı birikti ve bazı tahminlere göre ABD’nin toplam borcu 31,7 trilyon dolar gibi göz kamaştırıcı bir rakama ulaştı. 

Bitcoin, 2008 küresel mali krizine neden olan son Birleşik Devletler bankacılık erimesinden doğmuştur. Bir sonraki yakın bankacılık felaketinde finansal paraşüt olabileceği ironiktir. 

Kripto Piyasaları İstikrarlı 

Bu hafta banka hisseleri değer kaybederken, kripto piyasaları hafif bir toparlanma gösterdi. Son 24 saat içinde toplam piyasa değerinde %1,3’lük bir artış yaşandı ve 1,22 trilyon dolara ulaştı. 

BTC ve ETH‘nin her ikisi de gün içinde neredeyse %2 artış gösterdi ancak Nisan ayının ortasından bu yana düşüş trendinde kaldılar. 

Bankalara duyulan güven yavaş yavaş yeniden aşınıyor, ancak bankalar ilk kez bir mali krize neden olmadığı için ders alınmadı. Belki de bu kez Bitcoin bunu gerçekten çözecektir. Ancak, belki de Amerikan finans düzenleyicileri bunu zaten biliyordur, bu yüzden kripto endüstrisini boğmaya kararlıdırlar. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Celsius Olayında Son Durum Ne? 

Sonraki Haber

Yeni Meme Token Rakibi Artışları İle Dikkatleri Çekti! 

İlgili Haberler