Balina Cüzdanları Hala Bitcoin Biriktirmeye Devam Ediyor Mu?

İlayda Peker

Balinaların elinde tuttuğu Bitcoin (BTC) miktarı, Tesla’nın Şubat 2021’in başlarında kripto para birimi sektörüne girişini açıklamasının ardından yaklaşık yüzde 14 arttı.

Balinalar Birikime Devam Ediyor

Onchain analitik platformu Glassnode’un en son verileri, en az 100 BTC ve en fazla 1.000 BTC tutan cüzdanlara yaklaşık olarak 19,5 milyar dolar değerinde Bitcoin girişi olduğunu gösteriyor. Mevduatlar, Tesla’nın Ocak ayında yaptığı açıklamaların hemen ardından yükseldi.

Elde edilen verilere göre, daha fazla büyük şirketin kripto para ekosistemine adım atacağı düşüncesi ile Bitcoin balinaları daha fazla satın alma yaptı. Hem bu alım baskısının hem de pozitif haberlerin etkisi ile Bitcoin 64.900 dolar ile kendi rekorunu belirlemiş oldu.

Öte yandan şirketler ve diğer kurumlar arasında Bitcoin’in benimsenme beklentileri, kripto para biriminin deflasyonist yapısı nedeniyle patladı. Birçok spekülatör Bitcoin‘in, özellikle tüm dünyada uygulanan para basma politikaları sebebiyle bir nevi sigorta olarak görüldüğünü dile getirdi.

Tesla, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu ilk çeyrek açıklamasında, 1.5 milyar dolarlık kullanılmayan nakit rezervini kullanarak Bitcoin satın almak istediğini belirterek, elektrikli otomobil üreticisinin potansiyel dolar devalüasyon risklerini dengelemek istediğini ima etti. Glassnode ise 100-1.000 BTC bulunduran cüzdan sayısının Tesla’nın açıklamasından önce sabit olduğunu ancak ondan sonra dramatik bir şekilde yükseldiğini gösterdi.

Daha Büyük Balinalar Satıyor

Bununla birlikte 1.000-10.000 adet arasında BTC bulunduran büyük balina adreslerinin sayısında küçük bir düşüş yaşandı. Tesla’nın açıklamasından sonra bu cüzdanlar bulunan BTC miktarı 455.000 BTC’den 410.000 BTC’ye düştü.

Sonuç, daha büyük balinaların Tesla’nın duyurusunun ardından Bitcoin varlıklarını sattığını ortaya çıkardı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

CEO Onayladı: SEC Davasından Sonra Ripple Halka Açılacak

Sonraki Haber

Cardano’nun (ADA) Marlowe Geliştirme Paketi Hazır

İlgili Haberler