Avrupa’nın İlk Metaverse ETF’i Piyasaya Sürüldü!

İlayda Peker

Avrupa’nın ilk metaverse temalı borsa yatırım fonu (ETF), Perşembe günü Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen ETC Group Global Metaverse UCITS ETF (METR), Avrupa genelinde satışa sunuldu.

İlk Metaverse ETF’i

Yapılan açıklamalara göre ETF, şu anda metaverse endüstrisinde aktif 51 şirkete yatırım yapma imkanı sunan Solactive ETC Group Global Metaverse Index’i izleyecek. Şirketler, VR/AR, 3D grafikler, kablosuz iletişim, çevrimiçi oyun, video akışı, NFT’ler dahil blok zinciri teknolojileri ve ilgili bulut ve veri depolama gibi metaverse alanlarında faaliyet gösteriyor.

Buna ek olarak METR, dijital varlığa dayalı menkul kıymetler geliştiren ETC Group ile bağımsız bir UCITS ETF sağlayıcısı olan HANetf arasındaki ikinci tematik ETF işbirliği olarak tanımlanıyor.

Öte yandan duyuru ile Londra Menkul Kıymetler Borsası, ilk metaverse temalı fonlarını piyasaya süren küresel bir borsa trendine katılıyor ve Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası ise geçen ay kendi fonunu piyasaya sürmüştü.

Bunların yanında Goldman Sachs’a göre, metaverse şimdiden dünya çapında 12 trilyon dolarlık potansiyel pazar büyüklüğü ile milyarlarca dolarlık yatırım çekti.

Metaverse’e Olan İlgi

Özellikle Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesinden sonra metaverse alanına olan ilgi büyük oranda arttı. Bu noktada analistler metaverse coin’lerin de uzun süre ekosistemde trend olarak kalacaklarını ifade ediyor.

Uzman isimler metaverse’ün ve NFT’lerin internetin geleceği olduğunu öne sürerken pek çok büyük teknoloji şirketi de bu alana adım atmak için deyim yerindeyse yarışıyor. Buna ek olarak hükümetlerin de metaverse alanında çalışmalar yürüttükleri biliniyor ve Türkiye de bu alanda adımlar atan ve araştırmalar yapan ülkeler arasında yer alıyor.

Ayrıca Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Bloktopia (BLOK) ve Axie Infinity (AXS) gibi metaverse’lerin popülerliğinin de giderek artacağı düşünülüyor.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Avustralya Meta’ya Dava Açtı! İşin İçinde Kriptolar da Var!

Sonraki Haber

Rusya’dan Kripto Paralar Adına Önemli Adım

İlgili Haberler