Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kriptolar İle İlgili Önemli Açıklamalar Yaptı!

İlayda Peker

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde yaptığı son açıklamalarda, Bitcoin’in “oldukça spekülatif” olduğunu ve düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi. Çarşamba günü Reuters Next konferansında konuşan Lagarde, Bitcoin’in bazı farklı işlerde ve tamamen kötü niyetli olarak kara para aklama faaliyetlerinde kullanıldığını belirtti.

“Küresel Düzenlemeler Olmalı”

Lagarde yaptığı açıklamalarda kripto para alanında küresel düzenlemeler olması gerektiğini ve bu düzenlemelerin uygulanması gerektiğini dile getirdi ve “Bir kaçış varsa, o kaçış kullanılacaktır. Bu nedenle, ister G-7 tarafından başlatılıp, G-20’ye taşınmış ve sonra genişletilmiş olsun, küresel işbirliği ve çok taraflı eyleme kesinlikle ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Ve FATF ( Mali Eylem Görev Gücü) açıkça bu açıdan genişleyen bir organizasyondur.” sözlerini kullandı.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Lagarde ayrıca konferansta merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) hakkında da konuştu. ECB’nin daha dün kamuoyuyla dijital euro hakkında bir istişareyi tamamladığını ve danışmaya “en yüksek düzeyde yanıtlar” aldığını söyledi.

Lagarde, “En az 8000 kişi gerçekten oturum açtı ve bu ankette yer alan dijital bir euro ile ilgili birçok soruya yanıt verdi. Bu yüzden yolumuza devam ediyoruz. Çok dikkatli olmamız gereken ve güvenli bir şekilde Avrupalıların taleplerine cevap veren bir sisteme sahip olmamız gereken bir alan olduğu için acele etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dijital Euro

Lagarde, dijital euro’nun piyasaya sürülmesi için belirli bir zaman çizelgesi sağlamadı, ancak güvenli bir ortam oluşturulması gerektiği için bunun çok uzun zaman alacağını dile getirdi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı konuyla ilgili olarak “Bunu söylemek gerçekten zor çünkü fintech dünyasındaki şeyler süper hızlı ilerliyor, bu yüzden gerçekten uyanık olmamız gerekiyor, aynı zamanda güvenli bir şekilde yol almamız da gerekiyor,” dedi ve bunun beş yılda uzun sürmeyeceğini düşündüğünü ekledi. Ayrıca yapılan açıklamalara göre Lagarde kripto para birimlerinin gelişmeye devam edeceğini de düşünüyor.

Tüm bunlara ek olarak Lagarde, herhangi bir dijital para biriminin banknotların yerini almayacağına inandığını dile getirdi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü Milyarder Bu Sefer de Ethereum’u (ETH) Hedefe Aldı

Sonraki Haber

Ripple Yorumları: XRP’nin Destekçileri Artıyor

İlgili Haberler