Avalanche Bu DEX’ten Olumlu Hareketler Görüyor: AVAX’ta Ralli Gelir Mi?

İlayda Peker

Avalanche, önceki yıl boyunca birçok önemli ilişkiyi güvence altına alma konusunda başarılı oldu. Bu anlaşmalara rağmen, şirketin yerel tokenı AVAX, düşmeye başladığı Nisan ayından bu yana direnç seviyesini geçememişti. Bununla birlikte, ağdaki bir DEX son birkaç haftadır önemli ilerleme kaydediyor. Bu durum Avalanche ekosistemini etkileyecek ve AVAX’ın yükselişine yardımcı olacak mı?

Trader Joe İşlemlerini Artırıyor

Avalanche blok zinciri, Trader Joe olarak bilinen merkezi olmayan kripto para borsasının temelidir. Başlangıçta standart bir Defi platformu olarak başlatılan bu platform, borç verme, kaldıraç, stake etme, farming ve benzeri diğer hizmetleri de beraberinde getirmiştir. Sermaye verimliliği ve Defi sektörünün karşılaştığı diğer sorunlar gibi sorunların üstesinden gelmeyi amaçlayan tek duraklı bir platforma dönüştü.

Dune Analytics verilerine göre Trader Joe, takaslarıyla ilgili bazı büyüleyici ve dikkat çekici istatistikleri takip etti. Görünür ticaret takas hacmi Aralık 2022’de zirveye ulaştı ve Ocak ayına kadar sürekli arttı.

GMX/WETH takası, takas hacmi istatistiklerine hakim olurken, bunu USDC/WETH kombinasyonu yakından takip etti.

Protokolün likidite havuzu başına işlem hacmi incelendiğinde, protokolün likiditesinin sağlamlığının bir kanıtı olan hatırı sayılır sayıda işlem ortaya çıkmıştır.

DeFiLlama tarafından sağlanan bilgilere göre, bu makale yazıldığında Trader Joe’daki Toplam Kilitlenmiş Değer (TVL) 77,43 milyon $ idi. Avalanche ağının tüm TVL’sine bakıldığında, genel olarak 780,73 milyon dolarlık bir TVL’ye sahip olduğu ortaya çıktı.

Trader Joe, Avalanche TVL’sine en büyük dördüncü isim olduğundan, protokol tarafından görülen TVL’deki herhangi bir büyümenin ekosistemin tüm TVL’sine yansıyacağı anlaşılmaktadır.

Trader Joe’nun Büyümesi AVAX’ı Nasıl Etkileyebilir?

Genişleyen protokol Avalanche ağında barındırıldığından, DEX üzerindeki hacim AVAX’ı destekleyebilir. DEX’teki işlem sayısı arttıkça Avalanche’a daha fazla likidite akışı olur. Toplamda, bu AVAX’ın fiyatı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir ve sahiplerine son birkaç ay içinde biriken kayıplardan bir miktar rahatlama sağlayabilir.

AVAX‘ın günlük zaman dilimi kullanılarak yapılan bir incelemesi, yılın başından bu yana değerinin en az %10’dan fazla arttığını ortaya koydu. AVAX daha uzun zaman dilimi çalışmalarında özellikle öne çıkmadığından, bu kısa vadeli sahipler için küçük bir rahatlama oldu. Yazının yazıldığı sırada 11,80 $ civarında işlem görüyordu ve aynı işlem seansında yaklaşık %2’lik bir kayıp da görüldü.

Trader Joe’nun yükselişini sürdürmesi ve Avalanche ile AVAX’ın bu olumlu gelişmelerden faydalanması mümkün mü? Bu önemli sorunun yanıtı, hem protokolün hem de ağın sonraki performansına ek olarak yılın geri kalanının nasıl geçtiğine bağlı olarak ortaya çıkacaktır.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Solana (SOL) Bir Haftada %40 Kazandı: Pump and Dump Mı Yaşandı?

Sonraki Haber

Bu Borsa Token’ı FUD’a Mı Yenik Düştü?

İlgili Haberler