Asya’da Kripto Para Madenciliğine Destek! Altı Şirkete Resmi Lisans Verildi!

Fatih Uçar

Çin kripto paralarla alakalı sert söylemlerine devam ederken Asya’da başka bir ülke kripto para madencilerine kucak açıyor. Çin’in yasakları yıllardır ülkede üretim yapan madencileri elbette olumsuz etkiledi. Ancak ciddi sayıda alternatife kavuşan madenciler gelecekte doğabilecek daha ciddi yasaklardan da kurtulmak için göç ediyor. Elbette Kazakistan, Rusya ve Amerika en iyi alternatifler ancak artık Asya’da sığınabilecek yeni bir ülke buldular.

Altı Şirkete Kripto Para Madenciliği Lisansı

Laos Başbakanlık Ofisi tarafından yayınlanan bir bildiriye göre üzerinde çalışılan kripto düzenlemelerine de katkı sağlaması için altı şirkete lisans verildi. Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi kripto paraları üretebilecek bu şirketler aynı zamanda resmi izinli olarak bunları ticaretini de yapabilecek.

Lisan verilen şirketler arasında Wap Data Technology Laos, Phongsubthavy Road & Bridge Construction Co., Sisaket Construction Company Limited, Boupha Road-Bridge Design Survey Co., Ltd., Joint Development Bank, ve Phousy Group bulunuyor. Maliye Bakanlığı, Planlama ve Yatırım Bakanlığı, Enerji ve Maden Bakanlığı ve Kamu Güvenliği Bakanlığı ile koordineli olarak Teknoloji ve Haberleşme Bakanlığı liderliğinde çalışmalar takip edilecek.

Kripto Düzenlemesi Geliyor

Verilen bu izinler tüm ilgili Bakanlıkların gözetiminde yeni düzenlemeler için verildi. Kripto para birimlerinin kullanılabilirliğini araştıracak bu çalışma grubu gelecek düzenlemeleri de böylece şekillendirecek.

Laos Bankası (BOL) Ağustos ayında kripto paraların riskleri konusunda vatandaşlarını uyarmıştı. Ancak bu uyarılara rağmen ülkede kripto paralar yoğun bir ilgi var. Mevcut hükümet bu pilot uygulama sayesinde daha hızlı biçimde regülasyonları hayata geçirerek vatandaşları korumayı umuyor.

Çin yasaklarıyla birlikte kripto para madencileri artık dünyanın farklı bölgelerinde daha homojen bulunuyor. Bu durum elbette kripto para ekosistemi için de güzel bir gelişme, yıllardır onlarca kez tekrarlanan Çin kripto yasağı haberleri her seferinde piyasaların büyük çöküşler yaşamasına sebep oldu.

Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti az bilinen bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Çin, Kamboçya, Myanmar ve Tayland’a sınırı olan ülkenin yaklaşık 7 milyon nüfusu bulunuyor. Özellikle Çin’e komşu olması sebebiyle gelecek teşvikler madencilerin bu ülkeyi tercih etmesini sağlayabilir.


Total
18
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Cathie Wood, En Büyük Altcoin Ethereum’a (ETH) Olan Güvenini Aktardı

Sonraki Haber

Fidelity Investment, SEC’i Bitcoin ETF’i Konusunda İkna Etmeye Çalışıyor

İlgili Haberler