Artışlarla Birlikte Başlayan Büyük Bitcoin (BTC) Transferlerinin Anlamı Ne?

Artışlarla Birlikte Başlayan Büyük Bitcoin (BTC) Transferlerinin Anlamı Ne?

2016 yılında Bitfinex kripto borsasından 119.756 Bitcoin (BTC) çalındı. Çalınan bu kripto para borsaları yıllar içinde cüzdanlar arasında hareket etti. Elde edilen bilgilere göre bu hareketlerin sonuncusu Pazartesi günü yani dün gerçekleşti.

Fiyatlar Arttı Bitcoin’ler Taşındı

Ortaya çıkan son bilgilere göre blockchain verileri, bilinmeyen bir kripto para kullanıcısının hack girişimi ile ilişkili bir cüzdandan 270.97974 Bitcoin (BTC) taşıdığını gösteriyor. 270.97974 Bitcoin yazının yayına hazırlandığı sırada yaklaşık olarak 5,2 milyon dolara tekabül ediyor.

İşlemin göndericisi olan ve hack girişimi ile ilgisi olduğu düşünülen 1GytseWXyzGpmHkcv9uDzkU9D8pLaGyR5x cüzdanında 0,001 BTC’den daha az Bitcoin kaldığı düşünülüyor. Ayrıca alıcı cüzdan adresinin de 3MyXrfSg7JFXLa7bD6YF1GnomEr8EXYRnx olduğu ve daha önce herhangi bir hack girişimi ile ilişkilendirilmediği ifade ediliyor.

Suçlular HODL Yapıyor

Kötü niyetli kişiler hack girişiminin gerçekleşmesinden bu yanan ele geçirdikleri kripto paraların yalnızca yüzde 1 ya da yüzde 2’sini taşıdı. Hacker’ların HODLing girişimlerinin sonuç verdiği görülüyor. Çünkü o dönemde 72 milyon dolar değerinde olan rakam şu anda 2,3 milyar dolar değerinde.

Öte yandan Haziran ayında hırsızlar 736 BTC’yi Rus darknet piyasası Hydra’ya aktardı ve bazı Bitcoin’lerin son durağının Bitfinex olduğu tespit edildi. Aynı şekilde, birisi Temmuz ayında da 2016 Bitfinex hack’iyle ilişkili adreslerden 3.503 BTC aktardı. Bunlara ek olarak Ekim ayında da 2.900 BTC cüzdanlar arasında hareket etti. Dolayısıyla kötü niyetli kişiler zaman zaman Bitfinex hack girişimi ile ilgili coin’leri hareket ettiriyor.

Fonların Sadece %98’i Hareket Etti

Tüm bunlara ek olarak elde edilen bilgilere göre çalınan fonların %98’i dört yıl boyunca dokunulmadan kaldı. Bu bilgisayar korsanlarının, yetkililer daha katı düzenlemeler uyguladığı için dijital varlıkları aklama konusunda zorluklarla karşılaştıkları anlamına geliyor olabilir.

Bununla birlikte BTC fiyatındaki artışın da kötü niyetli kişileri harekete geçirmiş olabileceği düşünülüyor. Çünkü 2018 yılından günümüze kadar tam anlamıyla bir ralli yaşamayan lider kripto para birimi son aylarda ciddi bir fiyat artışı içinde bulunuyor ve bu durum hacker’ların kararlarını etkilemiş olabilir. Hatta hacker’lar elindeki tüm kripto para birimlerini satmak için 20.000 dolarlık rekorun kırılmasını da bekliyor olabilir. bu durumda böyle büyük bir satış BTC fiyatını negatif yönde etkileyebilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.