Altın Satışları Büyüyor: Sermaye Bitcoin’e (BTC) Mi Geliyor?

İlayda Peker

Analistler, devam eden Bitcoin (BTC) rallisinin öncelikle kurumlar tarafından yönlendirildiğini düşünüyor. CME’deki açık pozisyonlar ve Grayscale’in yönetim altındaki varlıkları (AUM) gibi ölçümler de bu anlatıyı destekliyor.

Aynı zamanda altın piyasasında da son haftalarda büyük satışlar yaşanıyor. 24 Kasım’da bağımsız finans araştırmacısı Jan Nieuwenhuijs, altının tarihteki en büyük haftalık satışını gördüğünü bildirdi.

Altın Yatırımları Nereye Gidiyor?

Altın piyasasında görülen büyük satış işlemlerinin zamanlamasının oldukça önemli olduğu düşünülüyor. Çünkü kurumsal yatırımcıların BTC yatırımı yapmaya başlaması ile altın satışlarının aynı döneme denk geldiği görülüyor.

Yapılan açıklamalara göre orta ve uzun vadede, kurumsal sermayenin Bitcoin’e girişi iki ana eğilime yol açabilir. Birincisi Bitcoin, Eylül ayından bu yana ortaya çıkan ve daha uzun sürecek bir yükseliş görebilir. Kurumlar, özellikle Grayscale Bitcoin Trust aracılığıyla BTC’ye yatırım yapanlar muhtemelen uzun vadeli bir stratejiyle BTC biriktiriyorlar.

Buna ek olarak uzun süredir altın pozisyonu olan bazı isimler de tüm yatırımlarını Bitcoin’e kaydırmaya başlayacağını açıkladı. Örneğin; Real Vision Group CEO’su Raoul Pal konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda tüm altın yatırımını satıp Ethereum ve Bitcoin alacağını açıkladı. Böylece Pal’ın yatırımlarının yüzde 98’i kripto paralarda olacak.

Bitcoin Baskınlığı Artabilir

Kurumsal yatırımların bir diğer sonucunun Bitcoin piyasa hakimiyetinin artmasına sebep olabileceğini düşünülüyor. Şu anda Bitcoin’in piyasa değeri, küresel kripto para birimi piyasasının değerlemesinin %63’ünü oluşturuyor.

Kripto para birimi sektöründeki en büyük fonlardan biri olan Three Arrows Capital’in kurucu ortağı Kyle Davies konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu sene kimsenin altına yatırım yapmadığını ve altın yatırımlarının da Bitcoin’e kaydığını dile getirdi.

Bitcoin Kısa Vadeli Eğilimi

Bitcoin, son üç ay boyunca güçlü bir ivme gördü ve aralarda yaşanan düzeltmeler olsa da yükseliş grafiğinde bulunuyor.

Önceki boğa döngüleri sırasında BTC‘nin yüzde 30 geri çekilme görmesi alışılmadık bir şey değil ve son çalışma henüz büyük bir düşüş kaydetmedi. Ancak yakın vadede, on-chain analistler BTC’nin daha derin bir düşüş için hazırlanabileceğini söylüyor.

Öte yandan CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, balinaların borsalarda son aylarda daha fazla BTC tuttuğunu dile getiriyor. Bu da balinaların öngörülebilir gelecekte daha fazla BTC satabileceğini gösteriyor olabilir. Dolayısıyla yakın vadede BTC’de çeşitli düşüşlerin devam edebileceği düşünülüyor.


Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tecrübeli Yatırımcı En Büyük Kripto Yatırımını Açıkladı

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Yükselişi Ripple’a (XRP) da Rekor Getirecek Mi?

İlgili Haberler