Artan Kurumsal Yatırımlar Bitcoin (BTC) Fiyatını Nereye Taşıyacak?

Artan Kurumsal Yatırımlar Bitcoin (BTC) Fiyatını Nereye Taşıyacak?

Bitcoin (BTC) fiyatı 17.560 dolara kadar geriledikten sonra bugün 18.000 doların üzerine doğru bir hamle yaptı. Bitcoin’in yükselişini büyük bir firmanın yatırımını arttırma ve yine önemli bir firmanın BTC yatırımına başlama kararının etkilemiş olabileceği düşünülüyor.

MicroStrategy’nin Bitcoin Açıklaması

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile şirketinin Bitcoin satın almak için 650 milyon dolarlık gelir elde etmek amacıyla dönüştürülebilir kıdemli senetler sunma planlarını açıkladı ve BTC sonrasında yükselişe geçti.

MicroStrategy ilk olarak 11 Ağustos’ta yaptığı açıklamalar ile Bitcoin’i nakitten daha güvenilir bulduklarını dile getirdi ve 21.454 adet Bitcoin satın aldığını açıkladı. Saylor o dönemde yaptığı açıklama ile Bitcoin’i “dijital altın” olarak nitelendirdi ve yatırım yapmalarının yanı sıra BTC’yi rezerv para birimi olarak benimsediklerini de dile getirdi.

Bunlara ek olarak firmanın son açıklamaları sonrasında BTC her ne kadar yükselişe geçmiş olsa da henüz beklenen tepkiyi vermediği düşünülüyor. Ancak bu noktada 2020 yılı içinde BitMEX ve OKEx gelişmeleri gibi önemli negatif olaylara da Bitcoin’in beklenen düşüş tepkisini vermediğini hatırlatmak gerekiyor.

Büyük Yatırımlar ve Bitcoin

Nasdaq’da listelenen yazılım firması MicroStrategy, ilk kripto para biriminin kurumsal satın alma dalgasını başlattı. Jack Dorsey’in Square Inc firması da kısa bir süre sonra aynı şeyi takip ederek 4. çeyrekte bir FOMO dalgasını ateşledi.

Bitcoin’i ilk kez bu kadar büyük oyuncuların radarına sokan gelişmeler birkaç ay içinde fiyatın 10.000 dolardan 20.000 dolara kadar yükselmesini sağladı. Varlığı bir değer deposu olarak kullanmaya ve enflasyona karşı önlem almaya yönelik duyarlılıkta ilk değişiklik, ilk etapta yükseliş dürtüsüne neden olsa da sonrasında her rallinin ardından yaşandığı gibi ciddi bir düzeltme ile sonuçlandı.

Son Hamle: MassMutual

Milyarlarca dolarlık servete sahip bir sigorta şirketi olarak bilinen ve ABD’nin en büyük sigorta şirketlerinden birisi olan Massachusetts Mutual Life Insurance (MassMutual), geçtiğimiz günlerde 100 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı yaptığını resmi bir şekilde açıkladı.

Zaten önemli analistler ve uzmanlar da 2020 yılında yaşanan rallinin 2017’den kurumsal yatırımlar sebebiyle farklı olduğunu düşünüyor. Buna ek olarak çoğu isim bu firmaların adımlarının daha başlangıç olduğunu ve önümüzdeki zamanlarda çok daha büyük firmaların da Bitcoin ve kripto alanına büyük meblağlarda giriş yapacağını ifade ediyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.