Ark Invest Kurucusu Açıkladı: Bitcoin (BTC) Kapatılabilir Mi?

İlayda Peker

Son zamanlarda Çin’in açıklamaları ve küresel anlamda olumsuz tavırlar sebebiyle lider kripto para biriminin fiyatında ciddi düşüşler görüldü. Bazı isimler her ne kadar bu şekilde Bitcoin’in bitirilebileceğini dile getirse de uzman isimler böyle bir durumun mümkün olmayacağını düşünüyor.

Bitcoin Kapatılabilir Mi?

Ark Invest’ten Cathie Wood, her zamankinden daha sert düzenleyici söylemlerin ortasında Bitcoin yatırımcılarına bir güvence mesajı verdi ve yetkililerin en büyük kripto para birimini ortadan kaldıramayacağını dile getirdi.

Son zamanlarda önce Çin’in kripto para madencilerine karşı daha sert adımlar atacağını açıklaması, ardından Tesla’nın çevresel endişeler sebebiyle Bitcoin ödemelerini kabul etmeyi durdurması ve hem ABD hem Avrupa’dan kripto para birimleri ile ilgili araştırmaların yapılacağının ortaya çıkması negatif söylemlerin ortaya çıkmasına sebep oldu.

Çin’den gelen sert açıklamalar, Avrupa ve ABD’de daha fazla inceleme çağrısı her ne kadar Bitcoin’de yaşanan düşüşe katkıda bulunsa da Wood, dijital para biriminin çoktan kendini garantiye aldığını ve kapatmanın imkansız olacağını söyledi.

Öte yandan CoinDesk tarafından düzenlenen Consensus 2021 konferansında konuşan Wood, düzenleyicilerin sektör tarafından sağlanan yeniliği kaçırma korkusuyla kripto para birimlerine karşı biraz daha dostça davranacaklarını dile getirdi.

Çevresel Endişeler ve Bitcoin

Ark Investment Management LLC’nin kurucusu Wood, çevresel faktörlere odaklanmanın kurumsal Bitcoin alımında bir duraklamaya yol açtığını söyledi. Wood daha önce de uzun vadede Bitcoin’in fiyatının artmasını beklediği yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Ancak bu noktada yapılan bazı araştırmalar aslında durumun sanıldığı gibi olmadığını da ortaya koydu. Günümüzde kullanılan geleneksel finans sistemlerinin Bitcoin’den çok daha fazla enerji tüketiyor olabileceği ifade ediliyor. Ancak bu sitemler Bitcoin gibi şeffaf olmadığı için net bilgilerin elde edilemediğinin de altı çiziliyor.

Wood ise konuyla ilgili açıklamalarında, “Çözümün yarısı sorunu anlamak. Kesinlikle Kuzey Amerika’daki madencilerin, elektrik kullanımlarının ne kadarının yenilenebilir kaynaklardan üretildiği konusunda ne yapmaya istekli olduklarının denetimi, bu konuyu büyük ölçüde rahatlatacak. Ayrıca yenilenebilir enerjilerin benimsenmesinde bir ivmeyi teşvik edecektir.” sözlerini kullandı.Total
15
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Amerika’da İkinci Ethereum ETF Başvurusu Yapıldı

Sonraki Haber

6 Trilyon Dolarlık Yeni Teşvik Bitcoin (BTC) İçin Ne Anlama Geliyor?

İlgili Haberler